تحلیل ارز pi network

کسب درآمد از ایردراپ

تجزیه و تحلیل ارز pi network و بررسی اهداف رمز ارز پای PI

Pi-Network-تحلیل

در تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۲۰ مصادف با ۱۸ آذرماه ۱۳۹۹ پروژه بزرگ پای نتوورک از مرز ۱۰ میلیون کاربر عبور نمود.

در این مقاله که ترجمه آخرین اطلاعیه تیم اصلی در این تاریخ است به بررسی و تحلیل اهداف و آینده Pi network می پردازیم.

ترجمه اعلامیه مورخه ۸ دسامبر تیم اصلی پس از اعلام عبور از ده میلیون نفر پایونیر فعال:

⭐️استخراج ، فاز سوم پای نتورک ، امکانات اساسی


این متن از ۳ قسمت تشکیل شده است. در صورت تمایل به قسمت مورد علاقه خود بروید.

✅پرسش و تصمیم گیری در مورد نحوه استخراج بعد از ۱۰ میلیون نفر
✅تجزیه و تحلیل در ارتباط با تصمیم گیری فوق
✅برنامه های مهیج برای راه اندازی فاز سوم pi network یا ( مین نت ) و ایجاد امکانات اساسی

پرسش و تصمیم گیری در مورد آینده PI

به نصف رساندن ، یا متوقف کردن ، این سوال اصلی است: آیا هنگامی که شبکه دارای ۱۰ میلیون پیشگام فعال است ، سرعت استخراج از طریق تلفن همراه باید نصف شود یا به صفر برسد؟

زمینه سوال ؟

مکانیسم استخراج و مدل اقتصادی اصلی رمز ارز پای برای ایجاد تعادل بین دسترسی و کمیابی است. در حالی که هدف ما ایجاد گسترده ترین ومنحصر به فرد ترین ارز دیجیتال در جهان است ، Pi network سعی دارد تا از طریق مکانیسم استخراج ، جایی که سرعت استخراج پایه با افزایش ۱۰ برابر اندازه شبکه نصف می شود کمیاب نیز گردد ، و سرعت استخراج پایه بر اساس ضرب جدید در یک نقطه خاص به صفر برسد. بنابراین در اینجا کدام نقطه از اندازه شبکه مورد سوال است. حتی اگر در کاغذ سفید یا وایت پیپر پای  ، اندازه شبکه را حداقل ۱۰۰ میلیون نفر تعیین کرده باشیم ، تیم اصلی تصمیم را در مورد اینکه آیا ماینینگ تلفن همراه را با رسیدن اندازه شبکه به ۱۰ میلیون ادامه می دهیم یا متوقف می کنیم ، باز گذاشته بود ، زیرا در آن زمان ما داده های کافی در مورد سرعت رشد شبکه و تعامل و پیشرفت های فنی و اکوسیستم را در اختیار نداشتیم.

امروز ما از مرز ۱۰ میلیون پیشگام فعال عبور کرده ایم و باید تصمیم بگیریم که آیا سرعت استخراج پایه به نصف کاهش یابد یا به صفر برسد. ممکن است برخی از پیشگامان هدف این سوال را اشتباه درک کرده باشند و فکر کرده اند این سوال در مورد توقف پروژه است و از ما خواسته اند که تسلیم نشویم.

نگران نباشید ما تسلیم نمی شویم و تا آخربه طور خستگی ناپذیر در تلاشیم تا اهداف خود را برای Pi network دنبال کنیم. ما می خواهیم روشن کنیم که هدف ازاین بحث، هیچ ارتباطی با ادامه یا متوقف شدن پروژه ندارد ، بلکه تصمیم گیری با تاثیر مستقیم بر رشد شبکه pi ، تأمین پای ، ساخت اکوسیستم پای مورد بحث است و آیا در نهایت به یک اقتصاد جهانی فراگیر تبدیل خواهد شد.

روند تصمیم گیری در مورد آینده پای

اهداف پای نتورک

تصمیم گیری تیم اصلی در مورد جواب به این سوال براساس داده ها و تجزیه و تحلیل هایی است که ما در مورد شبکه و اکوسیستم ، ورودی جامعه ، نظرات کارشناسان و دیدگاه و مأموریت و اهداف PI داریم ، که بیشتر آنها در ادامه ارائه می شود.

در جستجوی نظرات جامعه در مورد این سوال ، یکی از بحثهای مهم در کل جامعه در کنوانسیون اخیر پای در مورد این موضوع بود ، جایی که تیم اصلی ارسال مطالب ویدئویی از نمایندگان جامعه و پاسخهای متنی شرکت کنندگان در بخشهای درون برنامه را جمع آوری کرد.

طی چند هفته گذشته ، تیم مرکزی در حال پردازش پاسخ های جامعه در این مورد ، همراه با تجزیه و تحلیل داده های فنی در مورد شبکه ، تماس با متخصصان منطقه ای ،که ما برای بازخورد آنها را می شناسیم ، و ارزیابی شرایط فعلی در برابر چشم انداز و اهداف پای شبکه ، به منظور اتخاذ این تصمیم بوده است.

نمای کلی از دیدگاه های جامعه

نظرات جامعه در مورد به نصف رساندن یا متوقف کردن استخراج توسط تلفن در زمان رسیدن به ۱۰ میلیون نفر به دو قسمت تقسیم شده است:

پیشگامانی که از توقف پشتیبانی می کنند ، دلیل اصلی آنها این است که متوقف کردن استخراج در ۱۰ میلیون نفر کمیابی پای را ایجاد می کند و رسیدن به ۱۰۰ میلیون نفر ممکن است طولانی شود.دلایل پیشگامانی که از نصف کردن پشتیبانی می کنند این است که نصف کردن به رشد شبکه ادامه می دهد و توقف اکنون به ساخت و ساز اکوسیستم آسیب می رساند.

البته ، از هر دو طرف پیشگامان ، ایده های خلاقانه در مورد آنچه می توانیم برای کاهش اثرات منفی هر دو طرز فکر انجام دهیم نیز ارائه شده است ، و برخی از این ایده ها در تحلیل تیم اصلی در زیر گنجانده شده است.

تصمیم

پس از تجزیه و تحلیل دقیق تمام داده های ذکر شده در بالا ،تیم اصلی تصمیم گرفته است که نرخ استخراج پایه در نقطه ۱۰ میلیون پیشگام فعال نصف شود. نرخ استخراج پایه ۰٫۱۹۶۳۴۹۵۴۰۸۵(π / ۱۶) خواهد بودکه شامل پیشگام بودن ۰٫۰۹۸۱۷۴۷۷۰۴۲ (π / ۳۲) و مشارکت در دایره های امنیتی تا ۰٫۰۹۸۱۷۴۷۷۰۴۲ (π / ۳۲)(این اعداد دقیق مورد استفاده برای تمام محاسبات جوایز استخراج می باشند، در حالی که صفحه نمایش در برنامه این نرخ ها را به دو رقم اعشار اول تقریب می زند)بعد از اتمام دوره ۲۴ ساعته کنونی ، نرخ جدید استخراج پایه برای شما به نصف کاهش پیدا می کند.

در زیر دو بخش عمده وجود دارد که ما می خواهیم با جامعه در میان بگذاریم: ۱) دلایل و تجزیه و تحلیل برای چنین تصمیم گیریی و ۲) برنامه های پیش رو به ویژه برای هر گونه نگرانی در مورد این تصمیم گیری

 

✅۱٫ تجزیه و تحلیل تیم اصلی برای تصمیم گیری

در مقاله سفید چه چیزی در این باره ذکر شده است؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، در وایت پیپر اصلی پای اندازه شبکه حداقل ۱۰۰ میلیون نفر مشخص شده است. از آنجا که ما نمی دانستیم سرعت دقیق رشد شبکه چقدر است و ممکن است برای رسیدن به ۱۰ میلیون نفر سال ها طول بکشد ، تصمیم راجع به اینکه آیا استخراج تلفن همراه روی ۱۰ میلیون متوقف شود یا نه را باز گذاشتیم. دلیل این که مدت زمان رسیدن به اندازه هالوینگ شبکه مشخص برای تأمین مهم است این است که هرچه کل شبکه با سرعت استخراج بالاتر باقی بماند ، pi بیشتری استخراج می شود. با این وجود ، در واقع ، فقط کمی بیش از یک سال طول کشید تا ما از آخرین رویداد هالوینگ ۱ میلیون پیشگام به ۱۰ میلیون پیشگام فعال برسیم. سرعت رشد شبکه سریعتر از آن است که در ابتدا انتظار داشتیم.

کمیابی

دلیل اصلی توقف در ۱۰ میلیون این است که باعث کمیاب تر شدن ارز می شود. کمیابی یکی از سازوکارهای اصلی است که ارزها برای کنترل و افزایش ارزش خود از آن استفاده می کنند. کمیابی بیت کوین به افسانه اش به عنوان یک محل نگهداری ارزش کمک می کند ، درست مثل طلای دیجیتال. با این حال ، تاریخ دقیقاً تکرار نمی شود و مسیر ایجاد ارزش توسط بیت کوین به دلیل تغییر زمان و شرایط تاریخی ، قابل کپی برداری دقیق نیست.

در تاریخ تنها یک بیت کوین وجود دارد و حتی بیت کوین ارزش اولیه خود را به دلیل اولین ارز رمزنگاری شده توزیع شده که از تراکنش های شبکه ناشناس فرد به فرد و حاکمیت خود فرد بر دارایی اش می باشد پشتیبانی می کند. اعتماد خالص به کنترل عرضه و کمیابی به تنهایی منجر به ایجاد ارزش نخواهد شد ، همانطور که در شکست بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر که منحصراً بر ساخت مدلهای توکن عرضه گرا تمرکز کرده اند ،در سال ۲۰۱۷ دیده شده است.

در هنگام بحث در مورد ارزش ارزهای رمزپایه ، مردم اغلب بر روی مورد عرضه تمرکز می کنند در حالی که از دیگر متغیر اصلی معادله درباره ارزش غافل می شویم: تقاضا.
در شبکه پاینتورک ، ما معتقدیم که ایجاد ارزش آتی ارزهای رمزپایه در آینده با ایجاد تقاضاها از طریق برنامه های کاربردی همراه با سازوکار مناسب برای کنترل میزان تأمین کالا حاصل می شود.

علاوه بر اثربخشی غیرقابل اعتماد اتکا صرف به کمیابی ، مشکل کمیابی بیش از حد نیز وجود دارد که به توانایی ارز برای تسهیل فرآیند های ایجاد ارزش – نرم افزارها- آسیب می رساند. کمیابی بیش از حد به این معنی است که بیشتر مردم به جای هزینه کردن پای ، آن را احتکار و نگه می دارند. بدون صرف پای ، این ارز توانایی پشتیبانی در معاملات کالا و خدمات را محدود می کند ، اینها عواملی هستند که پاینتورک امیدوار است بتواند با تکیه به آنها ارزش خود را بصورت داخلی راه اندازی کند.

چگونه می توانیم در سناریویی که هیچ کس مایل به خرج کردن پای نیست ، یک اکوسیستم از سرویس های اساسی را ایجاد کنیم؟

برنامه های کاربردی تنها زمانی می توانند ایجاد شوند که بسیاری از آزمایشات برنامه ها در جایی آغاز شود که پیشگامان مایل هستند پای خود را برای معامله کالاها و خدمات خرج کنند. بدون ارائه امکانات اساسی از طریق برنامه های کاربردی ، ارزش نهایی کاهش می یابد و به مردم امکان می دهد تا در این میان به طور بالقوه ارز را دستکاری کنند مانند آسیب های ناشی از اطلاعات کاذب و آسیب رساندن به اکوسیستم و خود ارز.

همچنین ، استدلال کمیابی در توقف کامل استخراج زودهنگام نیز ممکن است این واقعیت را نادیده بگیرد که ادامه استخراج تلفن همراه پس از ۱۰ میلیون پیشگام برابر با نادیده گرفتن کمیابی نیست. این دقیقا برعکس است ، زیرا سرعت استخراج پایه پس از ۱۰ میلیون پیشگام فعال به نصف کاهش می یابد و سطح معینی از کمیابی را حفظ می کند مکانیسم هالوینگ پای دقیقا برای حفظ این قضیه طراحی شده است. بنابراین ما فکر می کنیم نصف کردن در حال حاضر اقدام مناسبی برای ادامه رشد شبکه است و در عین حال کمیابی را کنترل می کند. کمیابی به عنوان دلیل توجیه توقف کامل استخراج تلفن همراه کافی نیست و در واقع می تواند مضر باشد.

این تصمیم چگونه بر چشم انداز و رسالت پای تأثیر می گذارد؟

علاوه بر در نظر گرفتن کمبود ، ما همچنین تصمیم را از نظر دیدگاه و اهداف پای ارزیابی کردیم. چشم انداز Pi ساخت یک ارز رمزپایه فراگیر ، گسترده و ارزشمند است.

پای با بیش از ۱۰ میلیون عضو فعال ، امروز یکی از بزرگترین جوامع رمزنگاری در جهان است. با این حال ، حتی کل دنیای رمزنگاری در مقایسه با جمعیت جهان بسیار ناچیز است. چشم انداز پای رسیدن به فراتر از مرزهای محدود جهان رمزنگاری است. ما می خواهیم به پذیرش انبوه و ارائه امکانات انبوه برسیم ، و استراتژی ما تاکنون نشان داده است که ما نه تنها اعضای موجود در زمینه رمزنگاری را جذب کرده ایم بلکه برای جذب افراد علاقه مند به ارزهای رمزپایه که کاملاً در این فضا تازه کارهستند ، مرزها را نیز گسترش داده ایم.

یک شبکه ۱۰ میلیون نفری ، در مقایسه با ۷ میلیارد نفر در جهان ، هنوز هم باید رشد کند تا واقعاً “فراگیر” یا “گسترده” شود. با این حال ، اگر ماینینگ موبایل را فعلاً متوقف کنیم ، مانع قابل ملاحظه ای در رشد شبکه ایجاد می کند زیرا در حال حاضر اکوسیستم هنوز کامل نشده و مین نت راه اندازی نشده است.

این یک نگرانی عمده است که در پاسخ های جامعه مطرح شده است که متوقف کردن استخراج تلفن همراه در ۱۰ میلیون باعث از بین رفتن رشد و در نهایت شبکه می شود. تجزیه و تحلیل دقیق ما نشان داد که گسترش شبکه پای به دهها میلیون نفر از محدود کردن اندازه شبکه با هدف محدود کردن تأمین بیشتر ، مهم تر است. ما می خواهیم از یک سناریوی خودتخریبی جلوگیری کنیم: مردم دوست دارند دیگران را از داشتن پای محروم کنند ، بنابراین دیگران به آن اهمیت نمی دهند ، ارزش آن را برای اعضای اصلی از بین می برند و فاجعه معمول را ایجاد می کنند.

اهداف پای ایجاد یک اقتصاد جهانی مناسب است که در آن مردم از پای برای معاملات کالا و خدمات استفاده کنند و به نوبه خود ارزش ارز پای را ایجاد و پشتیبانی می کند. شگفت آور است که ما به تعداد ۱۰ میلیون نفر درشبکه دست یافتیم ، که ما را به یکی از بزرگترین شبکه های ارز رمزپایه در جهان  تبدیل می کند. با این حال ، ما می توانیم بزرگتر شویم و دارای حجم اقتصادی بزرگتری شویم که قابل مقایسه با شبکه های اجتماعی سنتی یا غول های فناوری خواهد بود ، که در آنها کالاها و خدمات کافی ارائه می شود و افراد کافی مایل هستند.

شبکه های اجتماعی سنتی و غول های فناوری تجارت الکترونیکی که فعالیت های اقتصادی ارگانیک در آنها اتفاق می افتد و ارزش ایجاد می شود همانند: فیس بوک با ۲٫۷ میلیارد نفر ، آمازون با بیش از ۱۵۰ میلیون مشتری فعال ، WeChat با ۱٫۱۷ میلیارد کاربر و علی بابا با بیش از ۷۲۰ میلیون مشتری فعال . (همه شماره ها در اینجا بر اساس نتایج جستجوی برتر Google است.) ما امیدواریم که پای یک شبکه به اندازه کافی بزرگ برای ایجاد حجم اقتصادی برای حفظ دوام خود داشته باشد.

علاوه بر این ، در پنل صنعت کنوانسیون پای، یک موضوع اصلی که در نظرات جامعه مطرح شد این بود که ما باید با مشاغل سنتی از جمله بانک ها ، غول های فناوری ، خرده فروشان (پذیرفتن پای به عنوان پرداخت ها) همکاری کنیم و نشان دهیم که شبکه پای می تواند چه چیزهایی برای آنها را فراهم کند ، به عنوان مثال دسترسی به شبکه ای از افراد آماده رمزنگاری. اگرچه ایجاد یک شبکه آماده ۱۰ میلیون رمزنگاری چشمگیر است ، اما اگر شبکه ما بزرگتر باشد ، برای چنین تجارت سنتی تأثیرگذارتر و جذاب تر خواهد بود.
بنابراین ، با توجه به همه موارد بالا ، ما تصمیم گرفتیم که استخراج تلفن همراه پس از شرکت ۱۰ میلیون پیشگام در حالی که نرخ پایه استخراج را به نصف کاهش می دهد ، ادامه یابد.

✅۲٫ برنامه هایی برای ایجاد ارزش: بوجود آوردن تقاضا و تمرکززدایی

برای رفع برخی از نگرانی هایی که نظرات جامعه ابراز داشته و تیم مرکزی درباره ادامه استخراج تلفن همراه پس از ۱۰ میلیون نفر به اشتراک گذاشته است ، ما برنامه ها یا دستورالعمل های زیر را در نظر داریم.

ما می خواهیم سرعت ساخت مین نت و اقدامات اساسی را به طور موازی بیشتر کنیم. ما در حال تنظیم نقشه راه یک ساله برای راه اندازی پای مین نت هستیم ، به این معنی که هدف ما تکمیل کارهای فنی لازم و راه اندازی تدارکات است ، به عنوان مثال ایجاد کلید و کیف پول برای پیشگامان ، اختصاص KYC های بیشتر تا پایان سال ۲۰۲۱ برای راه اندازی مین نت (برخی از تدارکات ممکن است حتی پس از راه اندازی مین نت نیز ادامه یابد ، زیرا انجام این فرایندها برای کل شبکه زمان بر است) پس از اتمام نقشه راه اولیه مین نت ، ما به زودی آنرا با انجمن به اشتراک خواهیم گذاشت.

علاوه بر نقشه راه یک ساله برای راه اندازی مین نت،ما همچنین می خواهیم سینک های ارز پای را در سطح بلاکچین ، همراه با جامعه پای طراحی کنیم. ایده های بالقوه عبارتند از: ایجاد انگیزه برای پیشگامان اولیه برای قرار دادن یا قفل کردن پای خود به منظور نگه داشتن پای بیشتر در کف حساب ها، بجای ضرب پای جدید و استفاده از آن به عنوان منبع پاداش استخراج به پیشگامان،پرداخت هزینه های مختلف معامله از منابعی که یا سوخته اند ، یا به طور مناسب در سطح شبکه توزیع شده اند. جزئیات این مکانیزم ها در جریان است.

برای تعیین اینکه سازوکارها و تنظیمات مناسب، ما می توانیم از ایده های جامعه پیشگامان استفاده کرده و تجزیه و تحلیل کاملی در مورد تأثیرات آنها انجام دهیم ، یا حتی قبل از تصمیم گیری، در طول تست نت آزمایشاتی را انجام دهیم.
به موازات این ، ما می خواهیم با استفاده از امکانات اساسی خود و توسعه دهندگان شخص ثالث از طریق پلتفرم پای اپس ، پای اپس را پیش ببریم. اگر ما موفق به دستیابی به یک برنامه کاربردی در جهت تامین کالاهای اساسی در مقیاس بزرگ قبل از مین نت شویم،ایده آل خواهد بود ، اگرچه علاوه بر تلاش های تیم اصلی،دستیابی به چنین هدفی در مقیاس بزرگ نیاز به مشارکت و هماهنگی همه پیشگامان ، توسعه دهندگان شخص ثالث دارد،پس از راه اندازی مین نت،ساخت اکوسیستم و برنامه های تاسیساتی ادامه خواهد یافت و احتمالاً مین نت فرصت ها و چالش های بیشتری در ایجاد برنامه های کاربردی ایجاد می کند.
در مورد استخراج تلفن همراه،همانطور که بسیاری از پیشگامان ذکر کردند و ما نیز موافقیم ، ممکن است لازم باشد که با افزایش اندازه شبکه از ۱۰ میلیون،سختی استخراج از طریق تلفن همراه افزایش یابد. به جای اینکه هر روز فقط یک دکمه کلیک کنید ، شبکه نیاز دارد تا همه کمک بیشتری برای رسیدن به اهداف و چشم انداز پای کنند،بنابراین همه پیشگامان مسئول جلو راندن پای به سمت اهداف هستند ، نه فقط تیم مرکزی. آنچه پای برای موفقیت در فراتر از اندازه ۱۰ میلیون نفر شبکه نیاز دارد ، دیگر رشد تعداد افراد در شبکه نیست،بلکه بسیاری از موارد دیگر است که در بالا تجزیه و تحلیل شد:
برنامه ها ، امکانات اساسی و تمایل استفاده از پای برای کالاها و خدمات. بنابراین پای به عنوان یک سیستم شایسته سالاری ، باید به فعالیت ها و رفتارهایی که از موفقیت آن حمایت و آن را پرورش می دهند پاداش دهد. بنابراین ما در حال بررسی تمام پیشنهادات بسیاری از پیشگامان در مورد چگونگی افزایش سختی در استخراج پای هستیم و به طور بالقوه سازوکارهایی را برای پیش برد شبکه بین ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر ارائه خواهیم داد.
پس از راه اندازی مین نت،استخراج تلفن همراه ممکن است در آن زمان پایان یابد ، اما هنوز تصمیم قطعی در این باره گرفته نشده است زیرا ادامه راه حل های ممکن برای این موضوع برای تداوم رشد شبکه ما وجود دارد. یک امکان ادامه کار استخراج تلفن همراه پس از راه اندازی مین نت نه از طریق ضرب جدید،بلکه توسط منبع پای از هزینه ها و هزینه های موجود در اکوسیستم ذکر شده در بالا است. اگر مین نت زودتر از ۱۰۰ میلیون پیشگام فعال شروع شود، احتمال دیگر اضافه کردن یک رویداد هالوینگ اضافی برای سرعت استخراج پایه در هنگام راه اندازی مین نت است. این تصمیم دوباره به شرایط موجود در راه اندازی مین نت،از جمله سرعت رشد،میزان وابستگی پای به رشد شبکه و بلوغ اکوسیستم پای بستگی دارد. ما در راه اندازی مین نت،با گرفتن مشورت از جامعه مجدداً این سوال را بررسی خواهیم کرد تا تصمیم گیری کنیم

در حال حاضر،ما روی رویکرد دو منظوره مورد تجزیه و تحلیل تمرکز کرده ایم:

۱) هدف گذاری برای راه اندازی فاز سوم (مین نت ) بر اساس نقشه راه یک ساله
۲) سرعت بخشیدن به ایجاد امکانات اساسی. شما پیشگامان نیز به نوبه خود در حالی که هنوز می توانید به استخراج ادامه داده و به دستیابی آنچه پای برای موفقیت نیاز دارد،از جمله ایجاد امکانات اساسی کمک کنید.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارز pi به مقاله های زیر مراجعه نمایید :

⇐  کسب درآمد با اپلیکیشن  Pi Network و ارز دیجیتال پی ( پای )

⇐ سوالات متداول در مورد رمزارز پای و نحوه افزایش درآمد

⇐ ترجمه سند رسمی یا وایت پیپر ارز PI

⇐ معرفی اجمالی اپلیکیشن و ارز دیجیتال PI NETWORK و نکات مهم در رابطه با آن

 آیا ارز دیجیتال پای نتوورک کلاهبرداری هست ؟

=================================

لطفا برای اطلاع از آخرین اخبار و جدیدترین روشهای کسب درآمد ، عضو کانال سایت دلاری شده یا به صفحه زیر مراجعه نمایید :

  چگونه از طریق سایت دلاری شروع به کار و کسب درآمد نمایم ؟  

کانال آموزشی کسب درآمد دلاری از طریق ارزهای دیجیتال : @kasbe_bitcoin

خرید و فروش ارز دیجیتال کانال روبیکا kanal-dolari
یک نظر

    سهیلا آدمپور

    باسلام . من به این ارز پایه کاملا امیدوار هستم و چشم انداز خوبی رو درآینده ای نه چندان دور ازین ارز میبینم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*