وایت پیپر ارز دیجیتال پای PI

کسب درآمد از ایردراپ

ترجمه وایت پیپر (سند رسمی )  ارز دیجیتال پای PI یا شبکه PI NETWORK

pi ارز دیجیتال پای

در صورتی که هنوز برنامه پای نتوورک را نصب نکرده اید لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه به صفحه زیر مراجعه نمایید :

   کسب درآمد با اپلیکیشن  Pi Network و ارز دیجیتال پی ( پای )

پیشگفتار

هرچه جهان به طور فزاینده ای دیجیتالی می شود ، رمزنگاری یک قدم طبیعی بعدی در تکامل پول است. پی اولین ارز دیجیتالی برای افراد روزمره است که نشان دهنده یک قدم بزرگ به جلو در پذیرش رمزنگاری در سراسر جهان است.

مأموریت ما: یک پلتفرم رمزنگاری و قراردادهای هوشمند ایجاد کنید که توسط افراد روزمره امن و اداره شود.

چشم انداز ما: فراگیرترین بازار همتا را در جهان ایجاد کنید ، که توسط Pi ساخته شده است ، رایج ترین cryptocurrency در جهان استفاده می شود

سلب مسئولیت برای خوانندگان پیشرفته تر: از آنجا که مأموریت ارز پی در حد امکان فراگیر است ، ما می خواهیم از این فرصت استفاده کنیم تا شبکه بلاکچین مان را به همه جا معرفی کنیم.

مقدمه: چرا ارزهای رمزنگاری اهمیت دارند

در حال حاضر ، معاملات روزمره مالی ما برای حفظ سابقه معاملات به شخص ثالث قابل اعتماد متکی است. به عنوان مثال ، هنگامی که شما یک معامله بانکی انجام می دهید ، سیستم بانکی سوابق خود را نگه داشته و تضمین می کند که معامله ایمن و مطمئن است. به همین ترتیب ، هنگامی که سیندی با استفاده از PayPal  پنج دلار به استیو انتقال می دهد ، پی پال رکورد اصلی ۵ دلار را که از حساب سیندی و ۵ دلار وام به استیو واریز می شود ، حفظ می کند. واسطه هایی مانند بانک ها ، پی پال و سایر اعضای سیستم اقتصادی کنونی نقش مهمی در تنظیم معاملات مالی جهان دارند.

با این حال ، نقش این واسطه های قابل اعتماد همچنین محدودیت هایی دارد:

ضبط ارزش ناعادلانه : این واسطه ها میلیاردها دلار برای ایجاد ثروت جمع می کنند (حجم بازار پی پال ۱۳۰B (یک صدوسی میلیارد) پوند است) ، اما تقریباً هیچ چیزی را بر روی مشتریان خود منتقل نمی کنند – مردم روزمره در زمین ، که پول آنها بخش قابل توجهی از اقتصاد جهانی را هدایت می کند. بیشتر و بیشتر مردم عقب می روند.

هزینه : بانک ها و شرکت ها هزینه های زیادی را برای تسهیل معاملات پرداخت می کنند. این هزینه ها اغلب به طور نامتناسب بر جمعیت کم درآمد که کمترین گزینه را دارند تأثیر می گذارد.

سانسور : اگر یک واسطه مورد اعتماد خاص تصمیم بگیرد که شما نباید قادر به جابجایی پول خود باشید ، می تواند محدودیت هایی را برای جابجایی پول شما ایجاد کند.

دسترسی ها :  واسطه مورد اعتماد به عنوان دروازه بان خدمت می کند که به طور خودسرانه می تواند مانع حضور کسی در شبکه شود.

اسم مستعار: در شرایطی که مسئله حفظ حریم خصوصی در حال فوریت بیشتر است ، این دروازه بانان قدرتمند می توانند به طور تصادفی اطلاعات مالی بیشتری راجع به خودتان از آنچه ممکن است بخواهید افشا کنند – یا شما را مجبور به افشای اطلاعات کنند.

بیت کوین سیستم “پول نقد الکترونیکی همتا به همتا ”  ، که در سال ۲۰۰۹ توسط یک برنامه نویس ناشناس (یا گروهی) Satoshi Nakamoto آغاز شد ، زمانی برای آزادی پول بود.

برای اولین بار در تاریخ ، مردم می توانند بدون نیاز به یک شخص ثالث یا یک واسطه قابل اعتماد ، با اطمینان مبادله کنند. پرداخت در بیت کوین بدان معنی بود که افرادی مانند استیو و سیندی می توانند به طور مستقیم به یکدیگر بپردازند ، با گذر از هزینه های نهادی ، انسدادها و مزاحمت ها. بیت کوین در واقع ارز بدون مرز و قدرت و اتصال اقتصاد جدید جهانی بود.
مقدمه ای بر سرهای توزیع شده

بیت کوین با استفاده از یک رکورد توزیع شده به این شاهکار تاریخی دست یافت. در حالی که سیستم مالی فعلی به سابقه مرکزی حقیقت متکی است ، سابقه بیت کوین توسط یک جامعه توزیع شده از “معتبرین” توزیع می شود ، که به این دفترچه عمومی دسترسی دارند و به روز می کنند. پروتکل بیت کوین را به عنوان “برگه Google” در سطح جهان مشترک تصور کنید که شامل سابقه معاملات است ، توسط این انجمن توزیع شده اعتبار و نگهداری می شود.

موفقیت بیت کوین (و فناوری کلی blockchain) بدین معنی است که ، حتی اگر این رکورد توسط یک جامعه حفظ شود ، این فناوری به آنها امکان می دهد تا همیشه در معاملات صادقانه به توافق برسند ، این اطمینان را می دهد که کلاهبرداران نمی توانند معاملات کاذب را ضبط کنند یا از این سیستم پیشی بگیرند. این پیشرفت فن آوری امکان حذف واسطه متمرکز را فراهم می آورد ، بدون آنکه امنیت مالی معاملات را به خطر اندازد.

مزایای دفتر توزیع شده

علاوه بر عدم تمرکز ، بیت کوین یا ارزهای رمزپایه به طور کلی ، چند ویژگی خوب را به اشتراک می گذارند که باعث می شود پول باهوش تر و ایمن تر شود ، اگرچه ارزهای مختلف رمزپایه ممکن است در بعضی از خواص قوی تر و در برخی دیگر ضعیف تر باشند ، و این مبتنی بر اجرای متفاوت پروتکل های آنها است. Cryptocur ارزها در کیف پولهای رمزنگاری نگهداری می شوند که توسط یک آدرس عمومی قابل دسترسی است و با یک رمزعبور خصوصی بسیار قدرتمند به نام کلید خصوصی امن می شود. این کلید خصوصی به صورت رمزنگاری معامله را امضا می کند و ایجاد امضای کلاهبرداری عملا غیرممکن است. این امنیت و غیرقابل تشخیص را فراهم می کند. بر خلاف حساب های بانکی سنتی که توسط مقامات دولتی توقیف می شود ، رمز ورود در کیف پول شما هرگز نمی تواند توسط شخصی بدون کلید خصوصی شما گرفته شود. Cryptocur ارز به دلیل ماهیت غیر متمرکز مقاوم در برابر سانسور است زیرا هر کسی می تواند برای ثبت و اعتبارسنجی به هر رایانه ای در شبکه ارسال کند. معاملات Cryptocurrency تغییر ناپذیر هستند زیرا هر بلوک معاملات نشان دهنده اثبات رمزنگاری (هش) تمام بلوک های قبلی است که قبل از آن وجود داشته است. هنگامی که شخصی به شما پول ارسال می کند ، آنها نمی توانند مبلغ پرداختی را به شما بدهند (یعنی بدون چک های تندرست در blockchain). برخی از ارزهای رمزپایه حتی می توانند از معاملات اتمی پشتیبانی کنند. “قراردادهای هوشمند” که از بالای این ارزهای رمزپایه ساخته شده اند ، فقط به قانون برای اجرای قانون متکی نیستند بلکه مستقیماً از طریق کد قابل شنیدن عمومی اجرا می شوند ، که باعث می شود آنها بی اعتماد شوند و به طور بالقوه می توانند از واسطه ها در بسیاری از مشاغل خلاص شوند ، به عنوان مثال. سپرده املاک و مستغلات.

ایمن سازی دفترچه های توزیع شده (معدن)

یکی از چالش های حفظ سابقه توزیع شده معاملات ، امنیت – به طور خاص ، نحوه داشتن دفترچه باز و قابل ویرایش در عین جلوگیری از فعالیت های کلاهبرداری است. برای پرداختن به این چالش ، بیت کوین فرآیند جدیدی به نام Mining (با استفاده از الگوریتم اجماع “اثبات کار”) را معرفی کرد تا مشخص کند به چه کسی اعتماد کرده است تا به روزرسانی های مربوط به سابقه مشترک معاملات را انجام دهد.

شما می توانید از معدن به عنوان نوعی بازی اقتصادی استفاده کنید که “اعتبار سنج” ها را مجبور می کند هنگام تلاش برای اضافه کردن معاملات به رکورد ، شایستگی خود را اثبات کنند. برای صلاحیت ، معتبرها باید مجموعه ای از معماهای محاسباتی پیچیده را حل کنند. اعتبار سنجی که ابتدا معما را حل می کند با اجازه داشتن آخرین ارسال معاملات به شما پاداش می یابد. ارسال آخرین بلوک معاملات به اعتبارسنج کنندگان اجازه می دهد تا یک پاداش بلوک را از “من” بگیرند – در حال حاضر ۱۲٫۵ بیت کوین (یا ۴۰،۰۰۰ پوند در زمان نوشتن).

این فرایند بسیار ایمن است ، اما نیاز به قدرت محاسباتی عظیم و مصرف انرژی دارد زیرا کاربران در واقع “پول را می سوزانند” برای حل معمای محاسباتی که بیت کوین بیشتری برای آنها کسب می کند ، حل می کنند. نسبت سوخت به پاداش به اندازه‌ای مجازاتی است که همواره در راستای منافع معتبرین برای ارسال معاملات صادقانه به سوابق بیت کوین است.

مشکل: متمرکز کردن قدرت و پول ، Cryptocur ارزهای نسل اول را از دسترس خارج می کند

در اوایل بیت کوین ، هنگامی که فقط تعداد کمی از افراد برای تأیید اعتبار معاملات و استخراج اولین بلوک تلاش می کردند ، هر کس می توانست با اجرای نرم افزار استخراج بیت کوین روی رایانه شخصی خود ، ۵۰ BTC کسب کند. از زمانی که ارز محبوبیت خود را به دست آورد ، معدنچیان باهوش فهمیدند که اگر بیشتر از یک رایانه برای معدن کار کنند ، می توانند درآمد بیشتری کسب کنند.

همچنان که بیت کوین به افزایش ارزش خود ادامه می داد ، کل شرکت ها شروع به فعالیت خود را به سمت معدن کردند. این شرکت ها تراشه های تخصصی (“ASICs”) را توسعه داده و مزارع عظیمی از سرورها را با استفاده از این تراشه های ASIC برای معدن بیت کوین ساختند. ظهور این شرکتهای معدنی عظیم ، معروف به راش طلای بیت کوین ، باعث شد مشارکت در شبکه و پاداش گرفتن برای افراد روزمره بسیار دشوار باشد. تلاش های آنها همچنین با تولید مقادیر زیادی انرژی محاسباتی به طور فزاینده ای آغاز شد و به افزایش مسائل زیست محیطی در سراسر جهان کمک کرد.

سهولت استخراج بیت کوین و افزایش متعاقب آن مزارع معدن بیت کوین به سرعت باعث تمرکز گسترده قدرت و ثروت تولید در شبکه بیت کوین شد. برای فراهم کردن برخی زمینه ها ، اکنون ۸۷٪ از کل بیت کوین ها متعلق به ۱٪ از شبکه آنهاست ، بسیاری از این سکه ها در روزهای ابتدایی خود تقریباً رایگان استخراج شدند. به عنوان نمونه دیگر ، Bitmain ، یکی از بزرگترین عملیات استخراج بیت کوین ، میلیاردها درآمد و سود کسب کرده است.

متمرکز کردن قدرت در شبکه بیت کوین آن را برای یک فرد معمولی بسیار دشوار و گران می کند. اگر می خواهید بیت کوین را به دست بیاورید ، ساده ترین گزینه های شما این است که:

۱- خودتان یک فارم یا راه اندازی کنید. فقط سخت افزار تخصصی خود را ببندید (اگر علاقه دارید در آمازون وجود دارد!) و به شهر بروید. فقط بدانید که از آنجا که شما در مقابل مزارع سرور گسترده از سراسر جهان به رقابت می پردازید و به اندازه کشور سوئیس انرژی مصرف می کنید ، دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید

۲- بیت کوین را از بورس و بازار بخرید. امروز می توانید بیت کوین را با قیمت واحد ۳۵۰۰ دلار / سکه در زمان نوشتن بخرید (توجه داشته باشید: می توانید مقدار کسری بیت کوین را نیز خریداری کنید!) البته شما در این کار نیز ریسک قابل توجهی را متحمل می شوید زیرا قیمت بیت کوین کاملاً فرار است.

بیت کوین اولین کسی بود که نشان داد چگونه cryptocurrency می تواند مدل مالی فعلی را مختل کند و این امکان را به افراد می دهد بدون اینکه شخص ثالثی را در راه داشته باشد ، معاملات انجام دهند. افزایش آزادی ، انعطاف پذیری و حفظ حریم خصوصی همچنان حرکت اجتناب ناپذیر به سمت ارزهای دیجیتال را به عنوان یک هنجار جدید سوق می دهد. علیرغم مزایای آن ، تمرکز پول و قدرت بیت کوین (احتمالاً ناخواسته) مانع قابل توجهی برای اتخاذ جریان اصلی است. همانطور که تیم اصلی پی تحقیقاتی را انجام داده اند تا درک کنند که چرا مردم تمایلی به ورود به فضای رمزنگاری ندارند. مردم به طور مداوم خطر سرمایه گذاری / استخراج معادن را به عنوان موانع اصلی ورود ذکر می کردند.

راه حل: Pi – فعال کردن معدن در تلفن های همراه

تیم Pi Core پس از شناسایی این موانع اصلی برای اتخاذ ، راهی برای یافتن روشی فراهم آورد که به افراد روزمره امکان ماین سازی را بدست آورد (یا پاداش cryptocurrency را برای اعتبارسنجی معاملات بر روی سابقه توزیع شده معاملات) بدست آورد. به عنوان یک تازه کننده ، یکی از عمده ترین چالش هایی که با حفظ سابقه توزیع معاملات انجام می شود ، اطمینان از عدم تقلب در بروزرسانی های مربوط به این سابقه باز است. در حالی که روند بیت کوین برای به روزرسانی رکورد خود اثبات شده است (سوزاندن انرژی / پول برای اثبات اعتبار) ، بسیار کاربرپسند (یا سیاره ای نیست!) دوستانه است. برای Pi ، ما الزام طراحی اضافی استفاده از یک الگوریتم اجماع را معرفی کردیم که همچنین بسیار کاربر پسند خواهد بود و به صورت ایده آل امکان استخراج از رایانه های شخصی و تلفن های همراه را فراهم می آورد.

در مقایسه الگوریتم های اجماع موجود (فرایندی که معاملات را در یک دفترچه توزیع شده ضبط می کند) ، پروتکل اجماع ستاره ای به عنوان کاندیدای پیشرو برای فعال سازی معادن همراه اول و همراه کاربر ظاهر می شود. پروتکل اجماع ستاره ای (SCP) توسط دیوید مازیزر استاد علوم کامپیوتر در استنفورد که همچنین به عنوان دانشمند ارشد در بنیاد توسعه ستارگان خدمت می کند ، معماری شد. SCP از یک مکانیزم جدید به نام توافق نامه های بیزانس فدرال استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که به روزرسانی در یک دفترچه توزیع شده دقیق و قابل اعتماد است. SCP همچنین در عمل از طریق blockchain Stellar که از سال ۲۰۱۵ فعالیت می کند ، مستقر شده است.

معرفی ساده ای برای الگوریتم های اجماع

قبل از شروع به معرفی الگوریتم اجماع Pi ، کمک می کند تا توضیح ساده ای در مورد آنچه که یک الگوریتم اجماع برای یک blockchain و انواع الگوریتم های اجماع که امروزه از پروتکل های blockchain استفاده می کنند ، داشته باشیم ، به عنوان مثال. بیت کوین و SCP. این بخش به دلیل شفافیت به صراحت به صورت کاملاً ساده توضیح داده شده و کامل نیست. برای دقت بیشتر ، به بخش Adaptations به SCP زیر مراجعه کنید و مقاله پروتکل اجماع ستاره ای را بخوانید.

یک blockchain یک سیستم توزیع شده با تحمل خطا است و هدف آن تهیه سفارش لیستی از معاملات است. سیستم های توزیع شده با تحمل عیب و نقص منطقه ای از علوم رایانه است که برای چندین دهه مورد مطالعه قرار گرفته است. به آنها سیستم های توزیع شده گفته می شود زیرا آنها سرور متمرکز ندارند اما در عوض از لیست غیر متمرکز از رایانه ها (به نام گره یا همسالان) تشکیل شده اند که باید به اتفاق نظر برسند که محتوا و ترتیب کل بلوک ها چیست. آنها همچنین به دلیل تحمل خطا شناخته می شوند زیرا می توانند درجه خاصی از گره های معیوب را وارد سیستم کنند (مثلاً تا ۳۳٪ گره ها ناقص هستند و سیستم کلی به طور عادی کار می کند).

دو الگوریتم اجماع گسترده وجود دارد: آنهایی که یک گره را به عنوان رهبر تولید کننده بلوک بعدی انتخاب می کنند ، و آنهایی که هیچ رهبر صریح ندارند اما همه گره ها به اتفاق نظر می رسند که بلوک بعدی پس از تبادل آرا توسط ارسال پیام های رایانه ای به یکدیگر. (به طور دقیق جمله آخر حاوی نادرستی های متعددی است ، اما به ما در توضیح سکته های گسترده کمک می کند.)

بیت کوین از اولین الگوریتم اجماع استفاده می کند: همه گره های بیت کوین در حل یک معما رمزنگاری با یکدیگر رقابت می کنند. از آنجا که راه حل به طور تصادفی یافت می شود ، در اصل گره ای که ابتدا راه حل را پیدا می کند ، به طور اتفاقی ، به عنوان رهبر دور که بلوک بعدی را تولید می کند ، انتخاب می شود. این الگوریتم “اثبات کار” نامیده می شود و منجر به مصرف انرژی زیادی می شود.
معرفی ساده ای در پروتکل اجماع ستاره ای

پی از نوع دیگری از الگوریتم های اجماع استفاده می کند و براساس پروتکل اجماع ستاره ای (SCP) و الگوریتمی به نام توافق نامه بیزانس فدرال (FBA) است. این الگوریتم ها ضایعات انرژی ندارند اما برای تبادل گره ها باید مبادله بسیاری از پیام های شبکه را انجام دهند تا گره ها به توافق برسند. هر گره می تواند بطور مستقل تعیین کند که آیا یک معامله معتبر است یا خیر ، به عنوان مثال اختیار ساختن هزینه های انتقال و مضاعف ، بر اساس امضای رمزنگاری و تاریخ معامله. اما برای اینکه شبکه ای از رایانه ها توافق کنند که معاملات برای ثبت در یک بلوک و ترتیب این معاملات و بلوک ها چیست ، باید به یکدیگر پیام دهند و چندین دور رأی بدهند تا به اجماع برسند. به طور شهودی ، چنین پیام هایی از رایانه های مختلف در شبکه که کدام بلوک بعدی است ، به شرح زیر است: “من پیشنهاد می کنم همه ما به رای بعدی برای بلوک A رای دهیم”؛ “من به بلوک A رأی می دهم که بلوک بعدی باشد”؛ “من تأیید می کنم که اکثر گره هایی که به آنها اعتماد دارم نیز به بلوک A رأی دادند.” و نمی تواند بلوکی به جز A به عنوان بلوک بعدی باشد. “؛ حتی اگر مراحل رای گیری فوق العاده زیاد به نظر برسد ، اینترنت به اندازه کافی سریع است و این پیام ها سبک هستند ، بنابراین چنین الگوریتم های اجماع نسبت به اثبات کار بیت کوین سبک تر هستند. یکی از نمایندگان اصلی چنین الگوریتم هایی با عنوان تحمل گسل بیزانس (BFT) نامیده می شود. امروزه تعدادی از برترین بلاک های زنجیره ای بر اساس انواع BFT مانند NEO و Ripple ساخته شده اند.

یک انتقاد عمده از BFT این است که دارای یک مرکزیت متمرکز است: از آنجا که رای گیری در آن دخیل است ، مجموعه گره های شرکت کننده در “سهمیه” رأی گیری به طور مرکزی توسط خالق سیستم در ابتدای کار تعیین می شود. سهم FBA در این است که ، به جای داشتن یک حد نصاب مشخص در مرکز ، هر گره “برش های سهمیه” خود را تعیین می کند ، که به نوبه خود سهمیه های مختلفی را تشکیل می دهند. گره های جدید می توانند به شکلی غیر متمرکز به شبکه بپیوندند: آنها گره هایی را که به آنها اعتماد دارند اعلام می کنند و گره های دیگر را متقاعد می کنند تا به آنها اعتماد کنند ، اما آنها مجبور نیستند هیچ مرجع مرکزی را متقاعد کنند.

SCP یکی از سریع ترین اقدامات FBA است. بجای سوزاندن انرژی مانند الگوریتم اجماع کار بیت کوین ، گره های SCP ضبط مشترک را با ووپ کردن سایر گره های شبکه به عنوان قابل اطمینان تأمین می کنند. هر گره در شبکه یک قطعه سهم ایجاد می کند ، متشکل از گره های دیگر شبکه که به نظر آنها قابل اعتماد هستند. سهمیه ها بر اساس برش های سهمیه اعضای آن شکل می گیرد ، و یک اعتبار دهنده فقط معاملات جدید را می پذیرد در صورتی که و تنها اگر بخشی از گره ها در سهمیه های آنها نیز معامله را بپذیرد. از آنجا که معتبرهای سراسر شبکه سهمیه های خود را ایجاد می کنند ، این سهمیه ها به گره ها کمک می کنند تا درباره معاملات با ضمانت امنیت به اجماع برسند. می توانید با تماشای این فیلم توضیحی کوتاه ، ۷ دقیقه ای و یا چک کردن این خلاصه فنی SCP ، درباره پروتکل اجماع ستاره ای اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سازگاری Pi در پروتکل اجماع ستاره ای (SCP)

الگوریتم اجماع Pi در بالای SCP ساخته می شود. SCP بطور رسمی [Mazieres 2015] ثابت شده است و هم اکنون در شبکه ستارگان پیاده سازی شده است. برخلاف شبکه استارل که متشکل از شرکت ها و موسسات (به عنوان مثال IBM) به عنوان گره ها است ، پی قصد دارد به دستگاه های افراد اجازه دهد در سطح پروتکل مشارکت کرده و از جمله تلفن های همراه ، لپ تاپ و رایانه پاداش بگیرند. در زیر مقدمه ای در مورد چگونگی اعمال پی پی SCP برای فعال کردن معدن توسط افراد ارائه شده است.

چهار نقش وجود دارد که کاربران Pi می توانند به عنوان ماینرهای Pi بازی کنند. برای مثال:

۱- پیشگام کاربر برنامه تلفن همراه Pi که به سادگی تأیید می کند که آنها روزانه یک “روبات” نیستند. این کاربر هر بار ورود به برنامه ، حضور خود را تأیید می کند. آنها همچنین می توانند برنامه را برای درخواست معاملات باز کنند (مثلاً در Pi به Pioneer دیگری پرداخت کنید)

۲- مشارکت کننده کاربر برنامه تلفن همراه Pi که با تهیه لیستی از پیشکسوتانی که می شناسد و به آنها اعتماد دارد کمک می کند. درمجموع ، همکاران پی یک نمودار اعتماد جهانی ایجاد می کنند.

۳- سفیر کاربر برنامه تلفن همراه Pi که سایر کاربران را به شبکه pi network معرفی می کند.

۴- گره کاربری پیشگام ، مشارکت کننده برنامه Pic mobile است و همچنین نرم افزار گره Pi را در رایانه شخصی یا لپ تاپ خود اجرا می کند. نرم افزار Pi node (نرم افزار Pi node) نرم افزاری است که الگوریتم اصلی SCP را با در نظرگرفتن اطلاعات نمودار اعتماد ارائه شده توسط Contributors ، اجرا می کند.

کاربر می تواند بیش از یکی از نقشهای فوق را بازی کند. همه نقش ها ضروری هستند ، بنابراین تمام نقش ها با پی تازگی مخلوط Pi به صورت روزانه پاداش می گیرند تا زمانی که در آن روز معین شرکت کرده و مشارکت داشته باشند. در تعریف شفاف اینکه “معدنکار” از کاربرانی است که ارز تازه به دست آمده را به عنوان پاداش مشارکت دریافت می کند ، هر چهار نقش معدنچیان Pi محسوب می شوند. ما معادن را گسترده تر از معنای سنتی آن معادل با اجرای اثبات الگوریتم اجماع کار مانند Bitcoin یا Ethereum تعریف می کنیم.

اول از همه ، باید تأکید کنیم که نرم افزار Pi Node هنوز منتشر نشده است. بنابراین این بخش بیشتر به عنوان یک طرح معماری و به عنوان درخواست برای درخواست نظرات جامعه فنی ارائه می شود. این نرم افزار کاملاً منبع باز خواهد بود و همچنین به شدت به هسته ستاره ای وابسته است که یک نرم افزار منبع باز نیز هست ، که در اینجا موجود است. این بدان معناست که هر کس در جامعه قادر به خواندن ، اظهار نظر و پیشنهاد پیشرفت در مورد آن خواهد بود. در زیر تغییرات پیشنهادی Pi برای SCP برای فعال کردن معدن توسط دستگاههای جداگانه ارائه شده است.

گره ها

برای خوانایی ، ما به عنوان یک گره به طور صحیح متصل تعریف می کنیم تا چیزی باشد که مقاله SCP به عنوان یک گره دست نخورده از آن یاد می کند. همچنین برای خوانایی ، ما به عنوان شبکه اصلی Pi تعریف می کنیم که مجموعه ای از تمام گره های دست نخورده در شبکه Pi است. وظیفه اصلی هر گره پیکربندی شده است که بطور صحیح به شبکه اصلی Pi متصل شود. بطور مستقیم ، گره ای که نادرست به شبکه اصلی وصل شود شبیه یک گره بیت کوین است که به شبکه اصلی بیت کوین متصل نیست.

به تعبیر SCP ، برای اتصال صحیح گره به این معنی است که این گره باید یک “قطعه کوروم” را انتخاب کند به گونه ای که تمام معیارهای حاصل از این گره شامل تقاطع موجود با شبکه های موجود است. به طور دقیق تر ، گره vn + 1 به درستی به یک شبکه اصلی N از گره هایی که قبلاً به طور صحیح وصل شده اند (v1 ، v2 ، … ، vn) متصل شده است اگر سیستم حاصل N ‘از n + 1 گره ها (v1 ، v2 ، … ، vn) داشته باشد. ۱+) از تقاطع سهمیه برخوردار است. به عبارت دیگر ، اگر از هر دو معیار آن گره مشترک باشد ، N از تقاطع سهمیه برخوردار است. – یعنی برای همه سهمیه های U1 و U2 داریم :

U1∩U2 ≠ ∅.

سهم اصلی Pi در استقرار اجماع موجود ستارگان این است که مفهوم نمودار اعتماد ارائه شده توسط Pi Contributors را به عنوان اطلاعاتی معرفی می کند که هنگام تنظیم تنظیمات خود می توانند توسط گره های Pi استفاده شوند تا به شبکه اصلی Pi متصل شوند. .

این گره ها هنگام انتخاب برش های سهمیه خود ، باید نمودار اعتماد را که توسط مشارکت کنندگان ارائه می دهند ، از جمله حلقه امنیتی خودشان در نظر بگیرند. برای کمک به این تصمیم ، ما قصد داریم یک نرم افزار تحلیل گرافیکی کمکی را برای کمک به کاربران در حال اجرا در گره ارائه دهیم تا بتوانند تا حد امکان تصمیم گیری کنند. خروجی روزانه این نرم افزار شامل موارد زیر است:

لیستی از گره های مرتب شده بر اساس فاصله آنها از گره فعلی در نمودار اعتماد. لیست رتبه بندی گره ها مبتنی بر تجزیه و تحلیل صفحه ای از گره ها در نمودار اعتماد

  • لیستی از گره هایی که توسط جامعه به عنوان معیوب گزارش شده است ، لیستی از گره های جدید که به دنبال پیوستن به شبکه هستند
  • لیستی از جدیدترین مقالات وب در مورد کلمه کلیدی “misbehaving گره Pi” و سایر کلمات کلیدی مرتبط؛ بازنمایی بصری از گره های حاوی – – –   شبکه Pi شبیه به آنچه در مانیتور Quorum StellarBeat نشان داده شده است [کد منبع]
  • یک اکتشاف کوروم شبیه به QuorumExplorer.com [کد منبع]
  • یک ابزار شبیه سازی مانند آن در مانیتور StellarBeat Quorum که تأثیرات مورد انتظار در اتصال این گره ها به شبکه Pi را هنگام تغییر پیکربندی گره فعلی نشان می دهد.

یک مشکل تحقیق جالب برای کار در آینده ایجاد الگوریتم هایی است که می توانند نمودار اعتماد را در نظر بگیرند و به هر گره پیکربندی بهینه پیشنهاد دهند ، یا حتی آن پیکربندی را بطور خودکار تنظیم کنند. در اولین استقرار شبکه Pi ، در حالی که کاربرانی که Node ها را اجرا می کنند می توانند پیکربندی Node خود را در هر زمان به روز کنند ، از آنها خواسته می شود پیکربندی های روزانه خود را تأیید کنند و از آنها خواسته می شود در صورت مناسب بودن آنها را به روز کنند.

کاربران برنامه تلفن همراه

هنگامی که یک Pioneer باید تأیید کند که معامله معینی انجام شده است (مثلاً رمز ارز Pi را دریافت کرده اند) برنامه موبایل را باز می کند. در آن مرحله ، برنامه تلفن همراه به یک یا چند گره متصل می شود تا بپرسید آیا معامله در دفترچه ثبت شده است و همچنین آخرین شماره بلوک و مقدار هش آن بلوک را دریافت می کند. اگر این Pioneer همچنین یک Node را اجرا کند ، برنامه تلفن همراه به گره خاص آن Pioneer متصل می شود. اگر پایونیر گره ای را اجرا نمی کند ، سپس برنامه به چندین گره متصل می شود و برای بررسی این اطلاعات از طریق عبور متقابل می شود. پایونیرها این امکان را دارند که گره هایی را که می خواهند برنامه هایشان به آن متصل شوند ، انتخاب کنند. اما برای ساده تر کردن آن برای اکثر کاربران ، برنامه باید دارای گره های پیش فرض معقول باشد ، به عنوان مثال تعدادی از گره ها که براساس نمودار اعتماد به کاربر نزدیک هستند ، همراه با انتخاب تصادفی گره های پر صفحه. ما از نظرات شما در مورد چگونگی انتخاب مجموعه پیش فرض گره ها برای موبایل Pioneers درخواست می کنیم.

جوایز معدن

یک ویژگی زیبا از الگوریتم SCP این است که از جنس blockchain عمومی تر است. این هماهنگی اجماع در یک سیستم توزیع شده از گره ها را انجام می دهد. این بدان معنی است که از همان الگوریتم اصلی نه تنها هر چند ثانیه برای ثبت معاملات جدید در بلوک های جدید استفاده می شود ، بلکه می تواند برای اجرای دوره ای محاسبات پیچیده تر نیز مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال ، یک بار در هفته ، شبکه ستاره ای از آن برای محاسبه تورم در شبکه ستاره ای استفاده می کند و نشانه های تازه پخته شده را به تناسب به همه دارندگان سکه های ستاره ای اختصاص می دهد (به سکه ستاره ای لومن گفته می شود). در یک روش مشابه ، شبکه Pi از SCP یک بار در روز استفاده می کند تا توزیع جدید Pi را در سراسر شبکه در همه ماینرهای Pi (پیشگامان ، همکاران ، سفیران ، گره ها) که به طور فعال در هر روز معین شرکت می کنند محاسبه کند. به عبارت دیگر ، جوایز معدن Pi فقط یک بار در روز محاسبه می شود و در هر بخش از blockchain نیست.

برای مقایسه ، بیت کوین پاداش های استخراج معدن را در هر بخش اختصاص می دهد و این پاداش را به معدنچی که به اندازه کافی خوش شانس بود ، می دهد تا بتواند یک کار تصادفی فشرده محاسباتی را حل کند. این پاداش در بیت کوین در حال حاضر ۱۲٫۵ بیت کوین (۴۰K ~) فقط در هر ۱۰ دقیقه به یک معدنچی داده می شود. این باعث می شود که برای هر معدنچی داده شده هرگز جوایزی به دست نیاورد. به عنوان یک راه حل برای این کار ، معدنچیان بیت کوین در استخرهای معدنی متمرکز ساماندهی می شوند ، که همه در قدرت پردازش ، افزایش احتمال دریافت پاداش و در نهایت تقسیم متناسب آن پاداشها نقش دارند. استخرهای معدن نه تنها نقاط تمرکز ، بلکه اپراتورهای آنها با کاهش میزان مراجعه به کارگران معدن کاهش می یابند. در پی ، دیگر نیازی به استخرهای معدن نیست ، زیرا روزی هر کس که مشارکت داشته باشد ، توزیع شایسته سالاری Pi جدید را بدست می آورد.

هزینه تراکنش

مشابه معاملات بیت کوین ، هزینه ها در شبکه Pi اختیاری است. هر بلوک محدودیت مشخصی از تعداد معاملات موجود در آن دارد. هنگامی که هیچ کسبی از معاملات وجود ندارد ، معاملات به صورت رایگان انجام می شوند. اما اگر معاملات بیشتری وجود داشته باشد ، گره ها آنها را با هزینه ، با بالاترین هزینه معاملات در بالا سفارش می دهند و فقط معاملات برتر را انتخاب می کنند تا در بلوک های تولیدی گنجانده شوند. این باعث می شود بازار باز شود. اجرای: هزینه ها به طور متناسب یک بار در روز بین گره ها تقسیم می شوند. در هر بلوک ، هزینه هر تراکنش به یک کیف پول موقتی منتقل می شود که از آنجا در پایان روز به کارگران فعال روز توزیع می شود. این کیف پول دارای یک کلید خصوصی ناشناخته است. معاملات داخل و خارج از آن کیف پول توسط پروتکل تحت اجماع همه گره ها مجبور می شوند به همان شیوه ای که اجماع همچنین هر روز Pi جدید را به هم می زند.

محدودیت ها و کارهای آینده

SCP چندین سال است که به عنوان بخشی از شبکه ستارگان مورد آزمایش قرار گرفته است ، که در زمان این نوشتن نهمین بزرگترین رمزنگاری شده در جهان است. این به ما اعتماد به نفس زیادی می دهد. یکی از آرزوهای پروژه Pi این است که تعداد گره های موجود در شبکه Pi بزرگتر از تعداد گره های موجود در شبکه Stellar باشد تا کاربران روزمره بیشتر بتوانند در الگوریتم اجماع اصلی شرکت کنند. با افزایش تعداد گره ها ، به ناچار تعداد پیام های شبکه ای که باید بین آنها رد و بدل شود ، افزایش می یابد. حتی اگر این پیام ها بسیار کوچکتر از یک تصویر یا یک فیلم یوتیوب هستند ، و اینترنت امروزه می تواند به سرعت و با اطمینان فیلم ها را منتقل کند ، اما تعداد پیام های لازم با تعداد گره های شرکت کننده افزایش می یابد که می تواند تنگنایی برای سرعت رسیدن به اجماع باشد. این در نهایت سرعت را کاهش می دهد ، که بلوک های جدید و معاملات جدید در شبکه ثبت می شوند. خوشبختانه ، Stellar در حال حاضر بسیار سریعتر از بیت کوین است. در حال حاضر ، Stellar کالیبره شده است تا هر ۳ تا ۵ ثانیه یک بلوک جدید تولید کند ، این در حالیست که قادر است هزاران تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند. با مقایسه ، بیت کوین هر ۱۰ دقیقه یک بلوک جدید تولید می کند. علاوه بر این ، به دلیل نبود ضمانت ایمنی بیت کوین ، blockchain زنجیره بیت کوین در موارد نادر می تواند در اولین ساعت بازنویسی شود. این بدان معناست که یک کاربر بیت کوین باید حدود ۱ ساعت صبر کند تا بتواند مطمئن باشد که یک معامله نهایی به نظر می رسد. SCP ایمنی را تضمین می کند ، این بدان معناست که پس از ۳-۵ ثانیه یکی در مورد معامله قطعی است. بنابراین حتی با وجود تنگناهایی برای مقیاس پذیری بالقوه ، پی انتظار دارد که سریعتر از تراکنش Bitcoin و احتمالاً کندتر از Stellar به نهایی شدن معاملات برسد و معاملات بیشتری را در هر ثانیه نسبت به بیت کوین و احتمالاً کمتر از ستاره انجام دهد.

در حالی که مقیاس پذیری SCP هنوز یک مشکل تحقیق باز است. چندین روش امیدوار کننده وجود دارد که می توان همه چیز را سرعت بخشید. یکی از راه حل های مقیاس پذیری احتمالی bloXroute است. BloXroute یک شبکه توزیع blockchain (BDN) را پیشنهاد می کند که از شبکه جهانی سرورهای بهینه برای عملکرد شبکه استفاده می کند. در حالی که هر BDN به طور مرکزی توسط یک سازمان کنترل می شود ، آنها یک پیام قابل ملاحظه ای خنثی عبور می دهند. به عبارت دیگر. BDN فقط با رمزگذاری پیام ها می تواند به کلیه گره ها منصفانه و بدون تبعیض خدمت کند. این بدان معناست که BDN نمی داند که پیام ها از کجا می روند ، یا به داخل می روند. به این روش گره های Pi می توانند دو مسیر عبور از پیام داشته باشند: یکی سریع از طریق BDN که انتظار می رود بیشتر اوقات قابل اعتماد باشد و رابط اصلی انتقال پیام peer-to-peer اصلی آن که کاملاً غیرمتمرکز و قابل اعتماد است اما کندتر است. شهود این ایده مبهم شبیه به حافظه پنهان است: حافظه نهان مکانی است که کامپیوتر می تواند خیلی سریع به داده ها دسترسی پیدا کند و محاسبه متوسط ​​را سرعت ببخشد ، اما تضمین نمی شود که همیشه همه اطلاعات لازم را داشته باشید. وقتی حافظه پنهان از دست می رود ، کامپیوتر کند می شود اما هیچ چیز فاجعه ای رخ نمی دهد. راه حل دیگر می تواند با استفاده از تأیید ایمن پیام های چند مرحله ای در شبکه های همکار باز [Nicolosi and Mazieres 2004] برای سرعت بخشیدن به انتشار پیام در بین همسالان باشد.

مدل اقتصادی پی: تعادل با کمبود و دسترسی
جوانب مثبت و منفی مدلهای اقتصادی نسل اول

یکی از چشمگیرترین نوآوری های بیت کوین ، ازدواج آن در سیستم های توزیع شده با تئوری بازی اقتصادی است.

طرفداران
عرضه ثابت

مدل اقتصادی بیت کوین ساده است. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. این شماره در کد تنظیم شده است. با تنها ۲۱M برای گردش در بین ۷٫۵B در سراسر جهان ، بیت کوین به اندازه کافی برای گردش وجود ندارد. این کمبود یکی از مهمترین درایورهای ارزش بیت کوین است.
کاهش پاداش بلوک

طرح توزیع بیت کوین ، که در زیر مشاهده می کنید ، این حس کمبود را بیشتر تقویت می کند. پاداش معدن بلوک بیت کوین هر ۲۱۰،۰۰۰ بلوک (تقریباً هر ۴ پوند) را نصف می کند. در روزهای اولیه خود ، پاداش بلوک بیت کوین ۵۰ سکه بود. در حال حاضر ، این پاداش ۱۲٫۵ است و بیشتر در ماه مه سال ۲۰۲۰ به ۶٫۲۵ سکه کاهش می یابد. کاهش نرخ توزیع بیت کوین بدان معنی است که ، حتی با افزایش آگاهی از ارز ، کمتر از حق من است.
منفی

معکوس به معنای ناهموار است
مدل توزیع معکوس بیت کوین (کمتر افرادی که در ابتدا درآمد بیشتری کسب می کنند و امروز تعداد بیشتری نفر درآمد کمتری دارند) یکی از اصلی ترین توزیع کنندگان در توزیع ناهموار آن است. با وجود بیت کوین زیاد در دست چند فرزند گیرنده اولیه ، معدنچیان جدید انرژی بیشتری را برای بیت کوین کمتری می سوزانند.
استفاده از مهار مهار به عنوان واسطه مبادله ای

اگرچه بیت کوین به عنوان یک سیستم نقدی الکترونیکی همکار عرضه شد ، کمبود نسبی بیت کوین مانع از هدف بیت کوین برای خدمت به عنوان مبادله متوسط شده است. کمبود بیت کوین منجر به درک آن به عنوان نوعی “طلای دیجیتال” یا فروشگاه ارزشمند دیجیتال شده است. نتیجه این برداشت این است که بسیاری از دارندگان بیت کوین مایل نیستند بیت کوین را صرف هزینه های روزانه کنند.

مدل اقتصادی پی

از طرف دیگر پی به دنبال ایجاد تعادل بین ایجاد احساس کمبود برای Pi است ، در حالی که هنوز هم اطمینان می دهد که مقدار زیادی در تعداد بسیار کمی از دست جمع نشود. ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که کاربران ما Pi را بیشتر می کنند زیرا آنها به شبکه کمک می کنند. هدف Pi ساخت یک مدل اقتصادی است که به اندازه کافی پیشرفته باشد تا بتواند این اولویت ها را محقق کند و در عین حال به اندازه کافی شهودی برای استفاده افراد باقی بماند.

الزامات طراحی مدل اقتصادی Pi:

ساده: یک مدل بصری و شفاف بسازید

توزیع عادلانه: دسترسی گسترده ای به جمعیت جهان به Pi اختصاص دهید

کمبود: برای حفظ قیمت پی در طی زمان ، احساس کمبود را ایجاد کنید

درآمد شایسته سالاری: برای ایجاد و پایداری شبکه کمک هزینه کنید

عرضه توکن Pi –

خط مشی انتشار

تامین حداکثر تعداد ارز پای = M + R + D

M = کل جوایز معدن

R = کل جوایز ارجاع (دعوت کنندگان و زیرمجموعه گیری)

D = کل جوایز توسعه دهنده

M = ∫ f (P) dx در جایی که f یک تابع لگاریتمی در حال کاهش است

P = تعداد جمعیت (مثلاً نفر اول برای پیوستن ، نفر دوم برای پیوستن و غیره)

R = r * M

r = نرخ مراجعه (۵۰٪ کل یا ۲۵٪ برای ارجاع دهنده و زیرمجموعه )

(D = t * (M + R
t = نرخ پاداش توسعه دهنده (۲۵٪)

M- تأمین معادن (براساس عرضه معادن ثابت برای هر نفر ماین شده)

برخلاف بیت کوین که یک عرضه سکه ثابت برای کل جمعیت جهانی ایجاد کرده است ، Pi برای هر نفر که ۱۰۰ میلیون شرکت کننده اول به شبکه بپیوندد ، ثابت تولید Pi را ایجاد می کند. به عبارت دیگر ، برای هر شخصی که به شبکه Pi پیوسته است ، مقدار ثابت Pi از قبل ذوب شده است. این عرضه پس از آن در طول عمر آن عضو بر اساس میزان مشارکت و مشارکت آنها در امنیت شبکه منتشر می شود. عرضه با استفاده از یک عملکرد کاهنده نمایی شبیه به عملکرد Bitcoin در طول عمر عضو منتشر می شود.
R – عرضه ارجاع (براساس پاداش ارجاع ثابت برای هر شخص و داور و داور مشترک تقسیم شده)

برای اینکه ارز بتواند ارزش داشته باشد ، باید به طور گسترده توزیع شود. برای تحریک این هدف ، پروتکل مقدار معینی Pi را نیز ایجاد می کند که به عنوان پاداش ارجاع هم برای داور و هم برای داور (یا پدر و مادر و فرزندان) در نظر گرفته می شود: احزاب به طور جدی استخراج می کنند. هم داور و هم داور می توانند برای جلوگیری از مدل های استثماری که در آن داوران قادر به طعمه زدن به داوران خود هستند ، بر این استخر بیایند. پاداش ارجاع به عنوان مشوق سطح شبکه برای رشد شبکه Pi در عین حال مشغول درگیری بین اعضا در فعال سازی امنیت شبکه است.
D – عرضه پاداش برنامه نویس (Pi  اضافی برای حمایت از توسعه در حال انجام)

Pi توسعه مستمر خود را با “پاداش برنامه نویس” که در کنار هر سکه که برای استخراج معادن و مراجعه به آن استخراج می شود ، تأمین می کند. به طور سنتی ، پروتکل های cryptocurrency مقدار معینی از عرضه را که بلافاصله در خزانه قرار می گیرد ، مخلوط کرده اند. از آنجا که تأمین کل Pi به تعداد اعضای شبکه بستگی دارد ، Pi به تدریج از مقیاس شبکه ، پاداش برنامه نویس خود را نادیده می گیرد. هدف قرار دادن پیشرفت تدریجی پاداش برنامه نویس Pi برای ترغیب انگیزه های مشارکت کنندگان Pi با سلامت کلی شبکه است.

f یک تابع کاهش لگاریتمی است – اعضای اولیه درآمد بیشتری کسب می کنند

در حالی که پی به دنبال جلوگیری از تمرکز شدید ثروت است ، این شبکه همچنین درصدد است تا اعضای قبلی و سهم آنها را با سهم نسبتاً بیشتری از Pi پاداش دهد. هنگامی که شبکه هایی مانند Pi در روزهای ابتدایی خود هستند ، آنها تمایل به ارائه ابزار کمتری برای شرکت کنندگان دارند. به عنوان مثال ، تصور کنید اولین تلفن در دنیا دارید. این می تواند یک نوآوری بزرگ فناوری باشد اما بسیار مفید نیست. با این حال ، هر چه تعداد افراد بیشتر تلفنی کسب کنند ، هر دارنده تلفن از تجهیزات بیشتری خارج از شبکه استفاده می کند. به منظور پاداش دادن افرادی که زودتر به شبکه می آیند ، پاداش استخراج معادن شخصی و پاداش مراجعه به عنوان تابعی از تعداد افراد در شبکه کاهش می یابد. به عبارت دیگر ، مقدار معینی از Pi وجود دارد که برای هر “شکاف” در شبکه Pi محفوظ است

نرم افزار: جمع آوری و کسب درآمد از وقت آنلاین

امروز ، همه در یک گنجینه واقعی از منابع بی استفاده نشسته اند. هر کدام از ما روزها ساعت را در تلفن های خود می گذرانیم. در حالی که در تلفن های ما ، هر یک از نمایش ها ، پست ها یا کلیک های ما سودهای خارق العاده ای برای شرکت های بزرگ ایجاد می کند. در Pi ، ما اعتقاد داریم که مردم حق دارند ارزش ایجاد شده از منابع خود را بگیرند.

همه ما می دانیم که می توانیم کارهایی با هم داشته باشیم تا به تنهایی. در وب امروز ، شرکت های عظیمی مانند گوگل ، آمازون ، فیس بوک نسبت به مصرف کنندگان خاص اهرم بزرگی دارند. در نتیجه ، آنها قادر به ضبط lionshare از ارزش ایجاد شده توسط مصرف کنندگان جداگانه در وب هستند. Pi سطح بازی را با اجازه دادن به اعضای خود برای جمع آوری منابع جمعی خود ، تقسیم می کند تا آنها بتوانند سهمی از ارزش ایجاد شده را بدست آورند.

نمودار زیر Pi Stack است که در آن فرصتهای امیدوارکننده ای را برای کمک به اعضای خود برای جذب ارزش مشاهده می کنیم. در زیر ، با جزئیات بیشتر به هر یک از این مناطق می پردازیم.
معرفی Pi Stack – باز کردن منابع استفاده نشده

pi network

نمودارهای Pi Ledger And Shared Trust – مقیاس اعتماد در سراسر وب

یکی از بزرگترین چالش های موجود در اینترنت این است که به چه کسی اعتماد کنید. امروز ما به سیستم های رتبه بندی ارائه دهندگان مانند آمازون ، eBay ، Yelp تکیه می کنیم تا بدانیم با اینترنت چه کسی ارتباط برقرار می کند. با وجود این واقعیت که ما ، مشتریان ، کار سختی برای رتبه بندی و بررسی همتایان خود انجام می دهیم ، این واسطه های اینترنتی لایناری از ارزش ایجاد شده در این اثر را ضبط می کنند.

الگوریتم اجماع Pi ، که در بالا توضیح داده شد ، یک لایه اعتماد بومی ایجاد می کند که اعتماد به وب را بدون واسطه ترازو می کند. اگرچه ارزش فقط یک حلقه امنیتی یک فرد اندک است ، در کل محافل امنیتی فردی ما یک “نمودار اعتماد” جهانی ایجاد می کنند که به مردم کمک می کند تا به افرادی که در شبکه Pi اعتماد دارند اعتماد کنند. نمودار اعتماد جهانی پی پی ، معاملات بین غریبه ها را تسهیل می کند که در غیر این صورت ممکن نبود. پول بومی پی ، به نوبه خود ، به همه کسانی که در امنیت شبکه کمک می کنند ، اجازه می دهد تا سهمی از ارزش مورد نظر خود را در ایجاد بگیرند.

توجه بازار Pi – محدود کردن توجه و زمان استفاده غیرمترقبه

پی به اعضای خود اجازه می دهد تا توجه جمعی خود را برای ایجاد یک بازار توجه بسیار با ارزش تر از توجه هر فرد به تنهایی فراهم کنند. اولین برنامه ساخته شده بر روی این لایه کانال کمیاب رسانه های اجتماعی است که هم اکنون در صفحه اصلی برنامه میزبان آن است. می توانید به یکباره در کانال تلگرام رسانه های اجتماعی به عنوان اینستاگرام فکر کنید. پیشگامان می توانند با به اشتراک گذاشتن مطالب (به عنوان مثال ، متن ، تصاویر ، فیلم ها) یا پرسیدن سؤالاتی که به دنبال تعقل در خرد جمعی جامعه هستند ، Pi را به توجه سایر اعضای شبکه جلب کنند. در شبکه پی ، همه افراد این فرصت را دارند که یک تأثیرگذار باشند یا به خرد جمعی مردم بپردازند. تا به امروز ، تیم اصلی هسته Pi از این کانال استفاده کرده است تا نظر جامعه در مورد گزینه های طراحی پی را رأی دهد (مثلاً جامعه به طرح و رنگ های لوگوی Pi رای داده است.) ما در این زمینه پاسخ ها و بازخوردهای ارزشمند بسیاری دریافت کرده ایم. پروژه یکی از مسیرهای ممکن آینده ، باز کردن بازار توجه برای هر Pioneer است که می تواند از Pi برای ارسال محتوای خود استفاده کند ، ضمن اینکه تعداد کانال های میزبانی شده در شبکه Pi را گسترش می دهد.

علاوه بر توجه به همسایگان خود ، Pioneers ممکن است با شرکت هایی که به دنبال توجه خود هستند ، موافقت کند. متوسط ​​آمریکایی بین ۴۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ تبلیغات در روز می بیند. شرکت ها برای توجه ما می جنگند و مبالغ هنگفتی را برای آن پرداخت می کنند. اما ما ، مشتریان ، هیچ ارزشی از این معاملات دریافت نمی کنیم. در بازار توجه Pi ، شرکت هایی که به دنبال دستیابی به Pioneers هستند ، باید مخاطبان خود را در Pi جبران کنند. بازار تبلیغاتی پی فقط به صورت مطلوب انتخاب می شود و فرصتی را برای Pioneers فراهم می کند تا بتواند از یکی از بزرگترین منابع بی استفاده خود استفاده کند: توجه آنها.

Pi’s Marketplace Market – فروشگاه شخصی مجازی شخصی خود را بسازید

علاوه بر کمک به اعتماد و توجه به شبکه پی ، ما انتظار داریم پیشگامان بتوانند در آینده مهارت ها و خدمات بی نظیر خود را ارائه دهند. برنامه تلفن همراه Pi به عنوان نقطه فروش نیز فعالیت خواهد کرد که اعضای Pi می توانند کالاها و خدمات دست نخورده خود را از طریق “یک فروشگاه مجازی” به سایر اعضای شبکه Pi ارائه دهند. به عنوان مثال ، یک عضو یک اتاق کم بهره در آپارتمان خود را برای اجاره به اعضای دیگر در شبکه Pi ارائه می دهد. علاوه بر دارایی های واقعی ، اعضای شبکه پی همچنین می توانند از طریق فروشگاه های مجازی خود مهارت و خدمات ارائه دهند. به عنوان مثال ، یک عضو شبکه Pi می تواند مهارت های برنامه نویسی یا طراحی خود را در بازار Pi ارائه دهد. در خارج از زمان ، ارزش Pi توسط یک سبد رو به رشد کالاها و خدمات پشتیبانی می شود.

فروشگاه اپلیکیشن غیرمتمرکز Pi – پایین آمدن مانع ورود برای سازندگان

واحد پول ، نمودار اعتماد و بازار مشترک پی شبکه ، خاک برای اکوسیستم وسیع تری از برنامه های غیرمتمرکز خواهد بود. امروز ، هر کسی که می خواهد یک برنامه کاربردی را شروع کند ، باید زیرساخت های فنی و جامعه خود را از ابتدا بوت کند. فروشگاه برنامه های غیر متمرکز Pi به توسعه دهندگان Dapp اجازه می دهد تا از زیرساخت های موجود پی و همچنین منابع مشترک جامعه و کاربران استفاده کنند. کارآفرینان و توسعه دهندگان می توانند با درخواست دسترسی به منابع مشترک شبکه ، Dapp های جدید را به جامعه پیشنهاد دهند. Pi همچنین Dapps خود را با درجاتی از قابلیت قابلیت همکاری ایجاد می کند تا Dapp ها بتوانند داده ها ، دارایی ها و فرایندها را در سایر برنامه های غیرمتمرکز ارجاع دهند.

حکومتداری – Cryptocurrency برای و توسط مردم
مدل های مدیریت نسل اول چالش ها

اعتماد پایه و اساس هر سیستم پولی موفق است. یکی از مهمترین عواملی که باعث ایجاد اعتماد می شود ، حاکمیت است یا فرایندی که با گذشت زمان تغییراتی در پروتکل ایجاد می شود. علیرغم اهمیت آن ، حکومتداری اغلب یکی از نادیده گرفته ترین جنبه های سیستم های رمزنگاری اقتصادی است.

شبکه های نسل اول مانند بیت کوین تا حد زیادی از مکانیسم های رسمی رسمی (یا “زنجیره ای”) به نفع سازوکارهای غیررسمی (یا “خارج از زنجیره”) ناشی از ترکیبی از نقش و طراحی تشویقی اجتناب می کردند. با اکثر اقدامات ، سازوکارهای حاکمیت بیت کوین کاملاً موفقیت آمیز بوده است ، و اجازه می دهد پروتکل از زمان آغاز به کار به طرز چشمگیری رشد کند. با این حال ، برخی از چالش ها نیز وجود داشته است. تمرکز اقتصادی بیت کوین منجر به تمرکز قدرت سیاسی شده است. نتیجه این است که هر روز مردم می توانند در وسط نبردهای مخرب بین دارندگان انبوه بیت کوین گیر بیفتند. یکی از نمونه های بارز این چالش جنگ مداوم بین بیت کوین و بیت کوین کش است. این جنگ های داخلی می تواند به یک چنگال که در آن یا مکان های زنجیره ای قرار دارد خاتمه یابد. برای دارندگان نشان ها ، چنگال های سخت تورمی هستند و می توانند ارزش دارایی های آنها را تهدید کنند.

مدل حکمرانی پی – یک برنامه دو فاز

ولد زمفیر ، یکی از توسعه دهندگان اصلی اتریوم ، در مقاله ای به چالش کشیدن شایستگی های حکومت روی زنجیره ای ، استدلال می کند که حکومت بلوکین “مشکل طراحی انتزاعی نیست. این یک مشکل اجتماعی کاربردی است. “یکی از نکته های مهم ولاد این است که طراحی سیستم های حاکمیتی” پیشینی “یا قبل از مشاهدات چالش های خاص ناشی از یک سیستم سیاسی خاص بسیار دشوار است. یک نمونه تاریخی در تأسیس ایالات متحده است. اولین آزمایش دموکراسی در ایالات متحده ، مقالات کنفدراسیون ، پس از یک آزمایش هشت ساله شکست خورد. پدران بنیانگذار ایالات متحده پس از آن توانستند درس های ماده کنفدراسیون را ترسیم کنند تا قانون اساسی را ترسیم کنند – آزمایش بسیار موفق تر.

برای ساختن یک الگوی حاکمیت پایدار ، پی یک برنامه دو مرحله را دنبال خواهد کرد.

الگوی حکمرانی موقت (اعضای <5M)

تا زمانی که این شبکه از اعضای مهم ۵ متری بازدید کند ، پی تحت یک مدل حکمرانی موقت عمل خواهد کرد. این مدل از نزدیک شبیه مدل های حاکمیتی “خارج از زنجیره” خواهد بود که در حال حاضر توسط پروتکل هایی مانند بیت کوین و اتریوم به کار رفته است ، در حالی که تیم اصلی پی نقش مهمی در هدایت توسعه پروتکل دارد. با این حال ، تیم اصلی پی ، همچنان به میزان زیادی به ورودی جامعه متکی خواهد بود. برنامه تلفن همراه Pi به خودی خود جایی است که تیم اصلی Pi اقدام به درخواست ورودی انجمن و همکاری با Pioneers کرده است. Pi انتقادات و پیشنهادات جامعه را در بر می گیرد ، که با ویژگی های باز برای کامنت های صفحه فرود پی ، سؤالات متداول و کاغذ سفید اجرا می شود. هر وقت افراد این مطالب را در وب سایت های Pi جستجو می کنند ، می توانند در مورد بخش خاصی کامنت بگذارند تا سوالی بپرسند و پیشنهاد دهند. ملاقات های آفلاین Pioneer که تیم اصلی Pi آنها را سازماندهی کرده است نیز کانال مهمی برای ورود جامعه خواهد بود.

علاوه بر این ، تیم اصلی Pi مکانیک رسمی مدیریت بیشتری را توسعه خواهد داد. یک سیستم حاکمیتی بالقوه دموکراسی نقدینگی است. در دموکراسی مایع ، هر پیشگام این توانایی را خواهد داشت که مستقیماً روی یک موضوع رأی دهد یا رأی خود را به یکی دیگر از اعضای شبکه واگذار کند. دموکراسی مایع امکان عضویت گسترده و کارآمد جامعه Pi را فراهم می کند.

“کنوانسیون قانون اساسی” پی (اعضای ۵M)

با رسیدن  به تعداد  اعضای ۵M (پنج میلیون نفر ) ، کمیته موقت بر اساس کمک های قبلی به شبکه Pi تشکیل خواهد شد. این کمیته وظیفه درخواست و پیشنهاد پیشنهادات را از طرف جامعه وسیع خواهد داشت. این مجموعه همچنین یک سری گفتگوهای داخلی و آفلاین را ترتیب می دهد که در آن اعضای پی وی می توانند از قانون اساسی درازمدت پی استفاده کنند. با توجه به پایگاه جهانی کاربر پی ، شبکه Pi برای اطمینان از دسترسی ، این کنوانسیون ها را در چندین مکان در سراسر جهان انجام می دهد. علاوه بر میزبانی کنوانسیون های حضوری ، پی همچنین از برنامه تلفن همراه خود به عنوان بستری برای اجازه دادن به عضو پی در شرکت از راه دور استفاده می کند. اعضای جامعه Pi چه به صورت حضوری و چه از طریق اینترنت ، توانایی شرکت در ساختار حکومتی بلند مدت Pi را دارند.

نقشه راه / طرح استقرار

فاز ۱ – طراحی ، توزیع ، بوت استرپ نمودار اعتماد.

سرور Pi به عنوان یک شیر آب که عملکرد سیستم غیر متمرکز را تقلید می کند ، کار می کند زیرا یک بار زنده خواهد شد. در طی این مرحله ، بهبود در تجربه و رفتار کاربر امکان پذیر و نسبتاً آسان در مقایسه با فاز پایدار شبکه اصلی است. تمام تقسیم سکه بین کاربران پس از راه اندازی به شبکه زنده منتقل می شود. به عبارت دیگر ، livenet در پیدایش قبل از نعناع ، تمام مانده های دارنده حساب ایجاد شده در فاز ۱ را مسدود می کند ، و مانند سیستم فعلی اما کاملاً غیرمتمرکز فعالیت خود را ادامه می دهد. Pi در این مرحله در صرافی ها ثبت نمی شود و “خرید” Pi با هر ارز دیگر غیرممکن است.

فاز ۲ – Testnet

قبل از راه اندازی شبکه اصلی ، نرم افزار Node در یک شبکه آزمایشی مستقر می شود. شبکه آزمایشی از همان نمودار اعتماد دقیق به عنوان شبکه اصلی استفاده می کند اما روی یک سکه Pi تست می کند. تیم Pi core میزبان چندین گره در شبکه آزمون خواهد بود ، اما Pioneers بیشتری را ترغیب می کند تا گره های خود را در testnet شروع کنند. در حقیقت ، برای اینکه هر گره ای به شبکه اصلی بپیوندد ، توصیه می شود در آزمایشگاه شروع کنند. شبکه آزمایش به صورت موازی با شبیه ساز Pi در فاز یک و به صورت دوره ای ، به عنوان مثال اجرا می شود. روزانه ، نتایج هر دو سیستم برای بدست آوردن شکاف ها و خطاهای شبکه آزمایش مقایسه می شود ، که به توسعه دهندگان پی اجازه می دهد اصلاحات را پیشنهاد و پیاده سازی کنند. پس از اجرای همزمان هر دو سیستم ، testnet به وضعیتی می رسد که نتایج آن به طور مداوم مطابق با شبیه ساز باشد. در آن زمان که جامعه آمادگی خود را احساس می کند ، پی به مرحله بعدی مهاجرت می کند.

فاز ۳ – شبکه اصلی

هنگامی که جامعه احساس کرد که نرم افزار برای تولید آماده است ، و به طور کامل روی تستر تست شده است ، شبکه رسمی شبکه شبکه Pi راه اندازی می شود. جزئیات مهم این است که ، در انتقال به شبکه اصلی ، فقط از حسابهای معتبر که متعلق به افراد واقعی متمایز باشد ، تقدیر می شود. پس از این مرحله ، شیرآلات و شبیه ساز شبکه فاز ۱ خاموش می شوند و سیستم به تنهایی برای همیشه ادامه می یابد. به روزرسانی های آینده پروتکل توسط جامعه برنامه نویسان Pi و تیم اصلی Pi کمک خواهد کرد و توسط کمیته پیشنهاد می شود. اجرای و استقرار آنها بستگی به گره های به روزرسانی نرم افزار استخراج معادن نیز مانند سایر بلاکچین ها دارد. هیچ مرجع مرکزی کنترل ارز را ندارد و کاملاً غیرمتمرکز خواهد بود. مانده های کاربران جعلی یا کاربران تکراری دور ریخته می شود. این مرحله است که پی را می توان به صرافی ها متصل کرد و برای سایر ارزها مبادله کرد.

برگرفته شده از وبسایت رسمی PI NETWORK به آدرس :  www.minepi.com

در وایت پیپر پای نتورک بطور واضح ذکر شده است که پروتکل استفاده شده scp “اس سی پی” است.

پروفسور دیوید مازیرس (https://profiles.stanford.edu/david-mazieres)، استاد علوم کامپیوتری دانشگاه استفورد نویسنده پروتکل scp است که در ارز دیجیتال استلار نیز استفاده شده است.

https://www.stellar.org/papers/stellar-consensus-protocol

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارز pi به مقاله های زیر مراجعه نمایید :

کانال روبیکا kanal-dolari