کلاهبرداری پانزی

کسب درآمد از ایردراپ

کلاهبرداری پانزی (Ponzi) چیست ؟

چگونه در دام آن وارد نشویم؟

کلاهبرداری پانزی

طرح‌ها و پلنهای پانزی، شبیه طرح های هرمی ، روشی کلاهبردارانه در سرمایه‌گذاری هستند که در آن تضمین بیشترین نرخ سود با کمترین میزان ریسک به سرمایه گذاران داده می‌شود. فعالیت این طرح ها به‌ گونه‌ای است که سود سرمایه گذاری افراد قدیمی‌تر را با دریافت پول از سرمایه گذاران جدیدتر تضمین و پرداخت می‌کند.

سود قطعی ماهانه ۲۵ درصد!!!

سرمایه گذاری تضمینی با نرخ سود ثابت ماهانه ۴۰ درصد!!!

دوستان خود را به این سرمایه گذاری دعوت کنید و به ازای هر نفر سودتان از ۲۰ درصد به ۲۵ درصد ماهانه افزایش می‌یابد

جملات ذکر شده همگی نشان از این دارد که سرمایه گذاری مورد نظر به احتمال زیاد یک طرح پانزی است.

ممکن است عبارات اینچنینی را در فضای سرمایه گذاری دیده باشید و بسیار وسوسه شوید که وارد این سرمایه گذاری شوید. اما چرا این جملات شما را وسوسه می‌کنند؟ به این دلیل که اولا سود آنها نسبت به سودهای متعارف بسیار بیشتر است، ثانیا کلماتی مانند قطعی، تضمینی و… برای سرمایه گذار قوت قلب است، ثالثا چه کسی است که از پولدار شدن بدش بیاید!

تاریخچه

نام این طرح از شخصی به نام ریچارد پانزی نشات گرفته است. او در سال ۱۹۲۰ برای اولین بار از این روش استفاده کرد البته این طرح توسط پانزی ابداع نشده و پیش تر، در رمان های چارلز دیکنز به این نوع مدل سرمایه گذاری اشاره شده بود.

ریچارد پانزی بدون هیچ سرمایه ای و تنها با قرض گرفتن از یک صراف معتبر طرح خود را شروع کرد و طولی نکشید که به یکی از ثروتمندترین افراد آمریکا تبدیل شد به طوری که سراسر آمریکا او را می‌شناختند.

طرح پانزی چیست؟

یک روش کلاهبردارانه در سرمایه گذاری است که در آن سودهای نامتعارف و تضمینی و همچنین با ریسک بسیار کم، به سرمایه گذاران وعده داده می‌شود. البته برخی از طرح های اینچنینی می‌تواند پانزی نباشد(زیرا طرح پانزی سازوکاری دارد که در ادامه به بیان آن پرداخته می‌شود) اما تا به امروز هر طرحی که وعده‌ی سودهای قطعی و تضمینی و نامتعارف داده، پانزی بوده است.

این طرح چگونه کار می‌کند؟

این طرح به این صورت است که سود سرمایه گذاران را از پول دیگر سرمایه گذاران تامین می‌کند، یعنی با پول سرمایه گذار جدید، سود سرمایه گذارهای قدیمی را می‌دهند، که این شباهت هایی با طرح های هرمی دارد که از سرمایه اولیه زیر شاخه های جدید، سود سر شاخه ها و افراد قدیمی را می‌دهند. بنابراین سود ارائه شده به سرمایه گذاران ماحصل یک فعالیت اقتصادی و یک سرمایه گذاری واقعی نیست!

طرح پانزی تا چه زمانی به حیات خود ادامه می‌دهد؟

مسلما تا زمانی که مدام سرمایه های جدید وارد شود، طراح می‌تواند از سود افراد جدید این طرح را زنده نگه دارد ولی زمانی که سرمایه گذاری ها متوقف شود این طرح نابود می‌شود و طراح با پول های به جیب زده فرار می‌کند.

آیا بیت کوین و ارزهای دیجیتالی طرح پانزی هستند؟

اگر مقاله‌ های بیت کوین که اولین بار توسط ساتوشی ارائه شد را مطالعه کنید در هیچ کجای آن به بازگشت قطعی سرمایه اشاره ای نشده و حتی در رابطه با قیمت بیت کوین نیز حرفی زده نشده است. بنابراین بیت کوین تنها یک ارز دیجیتالی است که اهداف مخصوص به خود را دارد و اگر کسی می‌خواهد آن را به عنوان سرمایه گذاری خریداری کند، ریسک این سرمایه گذاری با خود فرد است و هیچ تضمینی نیست که قیمت آن افزایش و یا کاهش پیدا کند. پس می‌توان با قاطعیت گفت که بیت کوین به هیچ عنوان یک طرح پانزی نیست و به طور کلی رسالتش با این مقوله کاملا فاصله دارد اما این بدان معنی نیست که هیچ ارز دیجیتالی پانزی نیست و نمی‌تواند پانزی باشد!

سیستم بیت کوین به صورت یک شبکه غیر متمرکز می باشد که زیر نظر هیچ شخص یا شرکت یا ارگان خاصی نیست.

 زمانی که ارزهای دیجیتالی رونق پیدا کردند و محبوبیتش بین مردم افزایش پیدا کرد، برخی افراد سودجو از این فضا استفاده کردند و طرح های پانزی خود را در قالب ارزهای دیجیتالی و سود ناشی از آنها پیاده سازی کردند.

طرح های پانزی در حوزه ارزهای دیجیتالی

اگر از علاقمندان به حوزه ارزهای دیجیتالی هستید و اخبار آن را دنبال می‌کنید قطعا نام بیت کانکت را شنیده اید. بیت کانکت طرحی بود که با وعده‌ی سود قطعی روی کار آمد و به نوعی از اعتماد مردم به بازار ارزهای دیجیتال سوءاستفاده کرد. بیت کانکت در ابتدا مانند سایر طرح های پانزی سود هم می‌داد اما فرجامش نیز همانند سایر طرح های پانزی شد، از یک زمانی به بعد پرداخت سودها قطع شد و سیستم به طور کلی نابود شد و موسس بیت کانکت سرمایه‌ی تمام افراد سرمایه گذار را به یغما برد.

طرح های پانزی بسیار زیادی در دنیای ارزهای دیجیتالی وجود داشته اند که همانند بیت کانکت نابود شده اند که می‌توان از جمله آنها به bitcoinly، bitlake، vone، mecoin . coinmagic و… اشاره کرد.

یکی از سایتهای جدید که با این سیستم کار می کرد و متاسفانه در فضای مجازی مخصوصا کانالهای تلگرام هم خیلی  تبلیغ می شد کوین مجیک  ( coinmagic.cc ) بود که سود نسبتا بالایی به کاربران خود پرداخت می کرد. و عده ای هم سود دریافت کردند و صرفا به واسطه سودی که از این سایت می گرفتند آنرا به دیگران تبلیغ و معرفی می کردند و در نهایت هم اسکم شد و اکثر کاربران آن ضرر کردند.

بعضی از سایتهای به اصطلاح ماینینگ هم از  روش پانزی استفاده می کنند. روش کار این سایتها بدین صورت است که در ازای دریافت مبالغی به ظاهر دستگاه ماین یا استخراج بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال به شما اجاره می دهند و با گذشت مدت زمانی معین ، مبلغی را به عنوان سود ماینینگ به کاربران خود پرداخت می نمایند ولی در واقع این مبالغ از پول کاربران جدید تر می باشد.

حتی به صورت رایگان هم ادعای پرداخت بیتکوین یا سایر ارزها را دارند ولی موقعی که کاربر درخواست برداشت از سایت را داشته باشد به بهانه های مختلف به کاربر پیغام خطا می دهد و کاربر را ترغیب به سرمایه گذاری در سایت می کند. و در نهایت هم پس از جمع آوری سرمایه و پول کاربران ناآگاه یا بعضا طمع کار ، یک شبه اسکم شده و ناپدید می شوند.

همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که هیچوقت ماینینگ سود قطعی و تضمین شده ندارد. چون قیمت ارزهای دیجیتال نوسان زیادی دارد و حتی بعضی وقتها ماینینگ یا استخراج مستقیم رمزارزها  سود منفی دارد. ( با احتساب هزینه برق و خرید دستگاه ها یا قطعات سخت افزاری )

پس هرکس چنین ادعایی کردکه صرفا با اجاره دستگاه های ماین به شما سود قطعی و بالا می دهد بدانید دروغ می گوید !

البته جدیدا بعضی از وب سایتها ادعا دارند که سود کاربران را از طریق بحث تریدینگ ( خرید و فروش ارزهای دیجیتال ) پرداخت می کنند ، که این موضوع هم باید بررسی شود !

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بحث کسب درآمد از ترید در رمز ارزها لطفا به مقاله زیر مراجعه نمایید :

کسب درآمد با ترید کردن در ارزهای دیجیتال

ذکر این نکته ضروری است که بعضی از کاربران ، ارائه ارزهای دیجیتال رایگان ( که به صورت ایردراپ عرضه می شوند ) را با طرح های پانزی به اشتباه می گیرند. بحث ایردراپ کاملا یک مغوله جدا بوده که ارتباطی با تعریف یک سیستم پانزی ندارد. هرچند که در مورد ایردراپ ها هم باید با احتیاط برخورد نمود و امکان کلاهبرداری در این گونه روشها نیز وجود دارد. مهمترین مشخصه یک ایردراپ واقعی و معتبر ،  ارائه ارز دیجیتال رایگان به کاربران می باشد و در صورتی که قبل از لیست شدن ارز مورد نظر در صرافی های بین المللی ، ارائه دهنده ارز مذکور از کاربران درخواست پول نماید ، باید به آن شک کنید.

از نمونه ایردراپهای معتبر که مدتی است معرفی شده پیوت ( pivot ) است که زیر نظر صرافی بین المللی و بزرگ بایننس بوده و ارز دیجیتال pvt را به صورت کاملا رایگان به کاربران خود ارائه می دهد. البته در زمان نگارش این مقاله ارز پی وی تی هنوز قیمت گذاری نشده است.

در صورتی که در مورد ایردراپ اطلاعاتی ندارید لطفا مقاله زیر را مطالعه بفرمایید :

ایردراپ airdrop چیست ؟

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایردراپ و اپلیکیشن pivot به صفحه زیر مراجعه نمایید :

آموزش کسب درامد از اپلیکیشن پایوت pivot

نتیجه گیری

در تمامی حوزه های پولی و مالی و حتی در حوزه ارزهای دیجیتالی می‌تواند طرح های پانزی مشاهده شود، بنابراین می‌بایست حتما قبل از سرمایه گذاری ویژگی طرح های پانزی را مد نظر داشته باشید و اگر پروژه مربوطه نشانی از طرح های پانزی را داشت به هیچ عنوان در آن سرمایه گذاری نکنید و با وعده های سود قطعی، سود تضمینی، سود فلان درصدی وسوسه نشوید.

به طور کلی هرگاه مشاهده کردید که پروژه ای وعده‌ی سودهای غیرمتعارف به سرمایه گذارانش می‌دهد، به هیچ عنوان به راحتی آن را نپذیرید و اگر قصد سرمایه گذاری در آن را دارید، به طور دقیق آن را مورد بررسی قرار دهید. حتی اگر در مراحل اولیه کار باشد و شما هم سود دریافت کنید از لحاظ اخلاقی کار درستی نیست که کاربران دیگر را به این باتلاق دعوت نمایید.

همچنین بخوانید :

امنیت در خرید و فروش اینترنتی

هشدار به خریداران و فروشندگان بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری جدید با استفاده از خرید و فروش ارزهای دیجیتال

بررسی وب‌سایت کلاهبرداری ایران کوین ماین irancoinmine و سایت mrdigicoin

معرفی وبسایتهای اسکم و کلاهبردار

۱۰ نکته خیلی مهم درباره ارزهای دیجیتال که همه باید بدانند !

۷ نکته بسیار مهم قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

کسب درآمد با ترید کردن در ارزهای دیجیتال

==========================================

لطفا برای اطلاع از آخرین اخبار و جدیدترین روشهای کسب درآمد ، عضو کانال سایت دلاری شده یا به صفحه زیر مراجعه نمایید :

⇐  چگونه از طریق سایت دلاری شروع به کار و کسب درآمد نمایم ؟  

کانال آموزشی کسب درآمد دلاری از طریق ارزهای دیجیتال : @kasbe_bitcoin

کانال روبیکا kanal-dolari
14 نظرها

  علی

  باسلام چجور هست که بعضی سایت های پونزی ماینینگ بدون سرمایه گذاری ارز واریزمیکنند؟

   مدیر

   شما سایت پانزی می شناسید که بدون نیاز به سرمایه گذاری واریزی داشته باشه؟
   من که بعید می دونم! اگر خودتان برداشت داشتید و به کیف پول تون واریز شده لطفا معرفی کنید تا بررسی بشه.
   ببینید یک چیز کاملا منطقی هست که کسی عاشق چشم و ابروی من شما نیست که همینطوری به ما پول بده!
   اگر هم پرداختی باشه در واقع دان پاشی برای دام هست.
   البته بحث ایردراپها فرق می کنه . در ایردراپ به شما ارز رایگان می دهند ولی ارزی هست که ارزش آن صفر هست و هدفشون آشنایی مردم با ارز مورد نظر و درنتیجه ارزش پیدا کردن آن ارز در آینده (و نه یک شبه ) می باشد.

  سعیده

  سلام شما میگین سایت پرندگان پانزی هست یعنی با سرمایه گذاری افراد جدید سود افراد قدیمی رو میدن ولی در سایت مقدار مبلغ پرداختی ۳ برابر مقدار واریزی هست یعنی مقدار واریزی ۱/۳ مقدار برداشتی هست این مورد با گفته های شما جور در نمیاد

   مدیر

   با سلام و احترام
   اولا که به نظر شما با منطق جور درمیاد که این سایت به این صورت سود پرداخت کنه ؟ پرنده تخم گذار معنیش چیه ؟ واقعا پرنده هایی هستند که برامون تخم بگذارند؟!!!
   عاشق من و شما که نیستند که از جیب خودشون پرداخت کنند!
   مگر اینکه واقعا پرنده هاشون تخم طلا بگذارند!!!
   بعدش هم شما توی این سایت پول گذاشتید و واقعا ۳ برابرش را دریافت کردید و مطمئن هستید که راست می گن؟!!!

  سایه

  سلام ببخشید سایت روسی پرندگان تخم گذار آیا تقلبی است؟؟من حدود چهار میلیون درآن سرمایه گذاری کرده ام میگویند حدود۶سال از آغاز فعالیتش میگذرد و معتبر است.
  آیا عاقلانه است که بیشتر سرمایه گذاری کنیم؟با تشکر

   مدیر

   سلام و احترام.
   ببینید دوست عزیز صرف اینکه یک سایتی مدت زیادیه کار می کنه دلیل بر درستی کارش نیست.
   سرمایه گذاری روی پرنده ای که تخم میگذاره در یک سایت چه معنی میده به نظر شما ؟!!!
   این سایتها باید یک منبع درآمدی و سیستم درآمدزایی داشته باشند که بتونند به کاربران خودشون سود پرداخت کنند!!
   پرنده تخم گذار که منبع درآمد نمیشه!!!
   اینجور سایتها یک جور هایپ هستند که پول نفرات بعدی را به عنوان سود به نفرات قبلی پرداخت می کنند.به این سیستم پانزی گفته می شود.
   علاوه بر اینکه اینجور سودها از نظر شرعی مشکل دارد هر لحضه امکان اسکم شدن آنها می رود.

  رضا

  سلام.اگه درمورد کمپانی ایتراست سیتی نظری دارید ویا اطلاعاتی دارید که کلاهبرداری هست یا خیر منو راهنمایی کنید..ممنون

   مدیر

   ظاهرا این شرکت در زمینه بازاریابی شبکه ای فعالیت دارد (مانند سایر شرکتهای بازاریابی شبکه ای که در ایران فعالیت دارند )
   نمیشه گفت کلاهبردار هستند ولی در حال حاضر مجوز رسمی بازاریابی شبکه ای دریافت نکردند.
   این کار به صورت یک استارتاپ شروع به فعالیت نموده و ایده نسبتا جدیدی ( در ایران ) هستش ولی فعلا بهتره تا گرفتن مجوزهای رسمی از فعالیت در آن بپرهیزید.
   علاوه بر اینکه فعالیتهای استارتاپی ریسک شکست بالایی دارند.

  نازنین

  سلام سایتهای کلیکی پانزی هستند؟

   مدیر

   سلام و احترام
   خیر. نمی توان سایتهای کلیکی را جزو طرح های پانزی دانست. اصولا یکی از مشخصات طرح های پانزی اجباری بودن سرمایه گذاری و پرداخت سودهای بسیار بالا ( مثلا ماهیانه ۱۰۰ درصد ) هستش .
   اولا که برای کار در سایتهای کلیکی نیازی به سرمایه گذاری نیست. و سایتهای کلیکی معتبر هم هستند که درآمد واقعی دارند ولی اصولا درآمد سایتهای کلیکی ( در صورتی که بدون داشتن زیرمجموعه کار کنید زیاد نیست. هر سایت کلیکی ماهیانه حدود یک تا ۵ دلار ( بدون زیر مجموعه ) درآمد دارد. اگر در سایت کلیکی سرمایه گذاری اجباری باشد و یا ادعای پرداخت سودها و درآمد بالا داشته باشد شک نکنید که کلاهبرداری هستش.
   در سایت دلاری تعدای از سایتهای کلیکی معتبر جهان که چندین ساله فعال هستند معرفی شده است.

  فرشته

  سلام پیوت کلاهبرداریه فقط قبلا که بیتکوین میداد پرداختی داشت الان کار کردن تو برنامه الکیه و فقط وقت گرفتنه چون تا حالا هیچ پرداختی نداشته و باینس هم چیزی در مورد پیوت نگفته فقط سرمایه گذران پیوت سود بردن و ما پیوتر ها دست خالی موندیم پیوت که تا حالا چندبار قیمت گذاری رو به تعویۻ انداخته تا کی میخواد به تعویض بندازه خدا میدونه..هر بار بروز رسانی میشه و یه طرح حذف یا اضافه میشه اگه شما اطلاعات دقیق تری دارید ممنون میشم بهم بگید با تشکر از مدیریت خوبتون

   مدیر

   سلام و احترام.
   ببینید دوست عزیز اولا که ما هیچ تعصبی روی اپلیکیشن پیوت نداریم.در مقاله زیر کامل توضیح دادیم که پیوت به چه علت کلاهبرداری نیست و چرا میتونه فرصت درآمدی خوبی باشه. منتهی یک کم باید در این بازار صبر داشت. به هر حال اگه اکانت پایوت دارید نگهش دارید. نهایتا روزی ۵ دقیقه وقت بگذارید فقط پاورها را بزنید. ضرر که نمی کنید ! فرض کنید ریسک باشه ! پول که نمیخواید بدید ؟!!! ولی یک درصد احتمال بدید که درست بشه و به بازار ارائه بشه . ببینید ما این مثال را میزنیم اگه کسی چند بیت کوین در سال ۲۰۱۰ با قیمت کمتر از یک دلار خریده بود و تا سال ۲۰۱۷ صبر کرده بود سرمایه اش بیشتر از ۲۰ هزار برابر شده بود !!! در هیچ جای دنیا چنین پتانسیلی در سرمایه گذاری مثل بازار رمز ارزها وجود نداشته !کار کردن یا نکردن شما هیچ سودی برای ما نداره ولی دوست داریم هموطنان مون توی این وضعیت به یک منبع درآمدی برسند. یکی از دوستان من حدود ۲ سال پیش وارد بازار ارزهای دیجیتال شد و بیش از یک میلیاردو نیم سود برد!! در ضمن پیوت در سایت بایننس جزو پروژه ها اسم برده شده. اینجا می تونید ببینید ( با ف-یل-تر ش-کن باز کنید ) :
   https://labs.binance.com
   لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید :
   ارزش گذاری ارز دیجیتال pvt

  بهراد

  Pivot هم جهت پیش بینی و خرید coin از کاربران بیت کوین درخواست میکنه. چقدر احتمال میدید pvt به عنوان ارز ارایه بشه،البته خود من هم کاربر pivot هستم ولی چون pvt در ٩٧ عرضه نشد دیگه فعالیتی نمیکنم ممنون میشم نظر شما بدونم

   مدیر

   ببینید در مورد پیوت همانطور که گفته شد به عنوان یک ایردراپ به کاربران عرضه شده و در این مدت توکن یا ارز pvt را صورت رایگان به کاربران ارائه می داده و سرمایه گذاری در اون هیچ اجباری نداشته. شخصا هیچ تعصبی روی پروژه pivot ندارم ولی به عنوان یک تحلیل و نتیجه گیری منطقی نمیشه گفت پیوت کلاهبرداری هست. چون اصولا هیچ شرکت و بیزینس معتبری نمیاد با یک کلاهبرداری ساده برند و اعتبار خودش را زیر سوال ببره. در مورد صرافی بایننس می تونید تحقیق کنید. جزو چند صرافی برتر ارز دیجیتال جهان هستش. و پروژه پیوت هم در سایتش معرفی شده و جزو یکی از اسپانسرهای این پروژه بوده.
   به هر حال احتمال شکست هر پروژه ای هست. مخصوصا در زمینه ارزهای دیجیتال یا هر پروژه و بیزینس دیگری که در نظر بگیریداگه در نهایت مورد استقبال مردم قرار نگیره شکست می خوره . پیوت مدتیه اپ دیگه ای به نام Hapo را معرفی کرده که نسبتا با استقبال خوبی مواجه شده.
   طبق تحلیلی که بنده و همکاران داریم به زودی ارز pvt به بازار ارائه میشه. و برای اون دلیلی هم داریم.که به زودی در سایت دلاری ارائه به صورت یک مقاله میدیم. ( دلیل اصلی معرفی پیوت در اپ Hapo هست )
   توضیحات بیشتر را می تونید در مقاله زیر مطالعه بفرمایید :
   https://dolari.ir/1091

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*